Celem zmiany w zakresie wynagradzania nauczycieli zaproponowanej w projekcie ustawy o finansowaniu oświaty ma być wzmocnienie jego motywacyjnego charakteru, co ma istotny wpływ na podniesienie jakości pracy nauczyciela i szkoły.
Dlatego w projekcie zaproponowano powołanie nowego dodatku – za wyróżniającą pracę, który będzie stanowił uzupełnienie obecnego systemu awansu zawodowego powiązanego z systemem wynagradzania.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu w stosunku do obecnego systemu formułowane są bowiem zarzuty, że po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego brak jest możliwości dalszego rozwoju powiązanego z awansem finansowym. Powyższe może wpływać demotywująco na nauczycieli o najwyższym stopniu awansu zawodowego i przekładać się na jakość ich pracy.
Dlatego też MEN proponuje, aby nauczycielowi dyplomowanemu legitymującemu się co najmniej pięcioletnim okresem pracy w szkole od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy, przysługiwał dodatek za wyróżniającą pracę w wysokości 16% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Mechanizm ten zdaniem projektodawców powinien pozytywnie wpłynąć na utrzymywanie jakości pracy nauczyciela na odpowiednio wysokim poziomie. W przypadku uzyskania kolejnej oceny pracy na niższym poziomie, nauczyciel utraci prawo do tego dodatku.
Dodatek za wyróżniającą pracę po raz pierwszy nauczyciele będą mogli otrzymać od dnia 1 września 2020 r., jednak w docelowej wysokości (16% kwoty bazowej) po raz pierwszy otrzymają dodatek z dniem 1 września 2022 r. Do tego czasu wysokość dodatku będzie corocznie sukcesywnie wzrastała. W okresie od dnia 1 września 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. dodatek za wyróżniającą pracę ustala się w wysokości:
- od dnia 1 września 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2021 r. - 3%,
- od dnia 1 września 2021 r. do dnia 31 sierpnia 2022 r. – 6,5%
- kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Zastosowanie okresu przejściowego w zakresie wysokości dodatku za wyróżniającą pracę wynika z konieczności zapewnienia środków finansowych na ten cel.
Komentarze