Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomorska Rada Oświatowa chce referendum oświatowego

Pomorska Rada Oświatowa chce referendum oświatowego fotolia.pl

Parlament powinien przychylić się do obywatelskiego wniosku o pilne przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji, które zostało poparte głosami ponad 910,5 tysiąca obywateli.

Wnioskuje o to Pomorska Rada Oświatowa w stanowisku z 10 maja br.

Podkreśla w nim, że brak jest odpowiedzi na fundamentalne pytanie: dlaczego oraz w jakim celu przeprowadzana jest reforma edukacji. Zwraca uwagę, że tak istotne zmiany w systemie oświaty ingerujące w strukturę szkolną, w szczególności likwidujące gimnazjum, powinny być poprzedzone rzetelną analizą sytuacji na poszczególnych etapach ich wdrażania, w tym konsekwencji dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli wynikających między innymi ze zmiany sieci szkolnej. Pomorska Rada Oświatowa ze zrozumieniem przyjmuje emocje i obawy towarzyszące zarówno rodzicom, uczniom, nauczycielom, dyrektorom szkół oraz organom prowadzącym, a także budzące się konflikty w lokalnych wspólnotach.

Pomorska Rada Oświatowa zauważa, że przygotowanie przez organy prowadzące nowej sieci szkół uwzględniającej założenia reformy nie kończy procesu rozwiązywania problemów, które z reformą edukacji są związane, a które są artykułowane między innymi przez reprezentacje rodziców, nauczycieli, organizacje samorządowe, a także przez środowisko naukowe. Rada podkreśla w szczególności brak pełnego zabezpieczenia programowego i metodycznego procesu kształcenia i wychowania na wszystkich etapach edukacji szkolnej, brak rozwiązań systemowo wspierających nauczycieli, których dotkną skutki reformy edukacji, a także brak wsparcia organów prowadzących zobowiązanych do wdrażania reformy edukacji oraz rzeczywistego oszacowania kosztów wprowadzanych zmian.

W efekcie Rada uznaje za konieczne, aby parlament przychylił się do obywatelskiego wniosku o pilne przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

Pomorska Rada Oświatowa reprezentuje różne instytucje i środowiska Pomorza: szkoły na wszystkich etapach edukacyjnych - w tym uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów, jednostki samorządu terytorialnego każdego szczebla, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, związki zawodowe oraz media.

Niedz., 4 Czrw. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Wojciech Starzyński
0 # Wojciech Starzyński 2017-06-07 08:24
Problem polega na tym, że na skutek wadliwych rozwiązań prawnych (o zmianę których środowiska rodziców, w tym Fundacja "Rodzice Szkole", wielokrotnie zabiegały u trzech poprzednich ministrów edukacji) tzw wojewódzkie rady oświatowe poza sobą nikogo nie reprezentują i nie mają żadnego mandatu formalnego do zabierania głosu w imieniu jakichkolwiek szerszych gremiów. Sytuacja, która powstała wskazuje kolejny raz na potrzebę nowelizacji prawa oświatowego w zakresie dotyczącym społecznych organów w systemie oświaty, co m.in. dostrzega p. Prezydent Andrzej Duda i p. minister Anna Zalewska.
Wojciech Starzyński
Prezes Zarządu Fundacji "Rodzice Szkole"
| | |