5 marca w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów. W tej uroczystości wziął udział Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu.
Wiceminister pogratulował laureatom olimpiady. W szczególny sposób podziękował nauczycielom i opiekunom za ich trud i wysiłek włożony w przygotowanie uczniów do wzięcia udziału w konkursie.
Olimpiada Historyczna Gimnazjalistów ma charakter zawodów indywidualnych realizowanych zgodnie z regulaminem i terminarzem Olimpiady w czasie trzech etapów – szkolnego, okręgowego i centralnego, zróżnicowanych pod względem wymaganego od uczestników zakresu wiedzy i umiejętności. Głównym jej celem jest rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów oraz tworzenie dla nich warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu historii.
Udział w Olimpiadzie wzięło udział 1004 uczniów z całej Polski. Po eliminacjach na etapie szkolnym i okręgowym, do udziału w finale zostało zakwalifikowanych 68 uczniów. W trakcie eliminacji centralnych uczniowie rozwiązywali test z zakresu tematu przewodniego tegorocznej edycji „Wpływ reformacji w Europie i w Rzeczypospolitej na życie religijne, polityczne i gospodarczo-społeczne w XVI-XVII wieku”, a następnie odpowiadali na pytania z zakresu podstawy programowej z historii dla gimnazjum oraz na pytania dotyczące wybranych przez nich lektur (zgodnych z zainteresowaniami uczniów).
Oto najlepsi finaliści:
- I miejsce: Paulina Zapotoczna z Gimnazjum nr 46 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.
- II miejsce ex aequo: Karol Barta z Gimnazjum nr 72 Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Krakowie oraz Kacper Grabowski z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie.
- III miejsce: Michał Dyrda z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.
- IV miejsce ex aequo: Marcin Borman z Publicznego Gimnazjum nr 10 Dwujęzycznego w Opolu oraz Michał Jarosz z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.
Finalistom i laureatom serdecznie gratulujemy!
Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Historyczne. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwał Komitet Główny Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów pod przewodnictwem dr hab. prof. US Małgorzaty Machałek.
Źródło: MEN