Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Subwencja na ucznia i na oddział. Jest propozycja kierunku zmian

Subwencja na ucznia i na oddział. Jest propozycja kierunku zmian fotolia.pl

Podczas grupy roboczej ds. finansowania oświaty został przedstawiony I wariant możliwych rozwiazań w zakresie finansowania oświaty zakładający, że subwencja będzie przekazywana na ucznia i na oddział.

Wariant ten powstał na podstawie danych ze szkół podstawowych ogólnodostępnych, bez efektów zaburzających czyli nie uwzględnia uczniów niepełnosprawnych, szkół specjalnych itp., na podstawie danych subwencyjnych rzeczywistych. 

Z analiz MEN wynika, że stosunek wydatków na szkołę i subwencji przekazanej dla wszystkich samorządów (gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich) spada w momencie kiedy wzrasta liczba dzieci w oddziale. Jednak wraz ze wzrostem liczby uczniów wydatki nie rosną w tym samym tempie. 

W przypadku gmin miejsko-wiejskich subwencja pokrywa wydatki przy liczbie uczniów w oddziale ok. 27 osobowym. W przypadku gmin wiejskich - dla oddziału powyżej 20 uczniów, natomiast w przypadku gmin miejskich - dla oddziału o liczebności powyżej 28 uczniów. 

W związku z powyższym liczba uczniów (w oddziale) diametralnie wpływa na wielkość dochodów (subwencyjnych) jednostek samorządu terytorialnego. 

Celem zmian w tym wariancie jest to, aby dochody subwencyjne były lepiej dopasowane do wydatków ponoszonych w szkołach.

Rewolucją w proponowanym rozwiązaniu jest kwota na oddział.  Ma być mierzalna, możliwa do określenia i interpretowalna.  Ma zależeć od liczby godzin wynikających z ramowych planów nauczania plus religia/etyka i wynagrodzeń nauczycieli.

Pon., 20 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka