Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nierealny czas realizacji, już nie mówiąc o potrzebie zmian

Nierealny czas realizacji, już nie mówiąc o potrzebie zmian fotolia.pl

Dziewięcioro z laureatów konkursu "Nauczyciel Roku" w liście otwartym do minister edukacji Anny Zalewskiej oceniło, że proponowane przez nią zmiany są rewolucyjne, a czas przewidziany na ich realizację - nierealny. 

Chodzi o przygotowywane przez MEN zmiany w strukturze szkół.

Zaapelowali do minister o "propozycje zmian, które będą osadzone w realiach ekonomicznych i naukowych oraz wprowadzanie ich w tempie pozwalającym na profesjonalne przygotowanie".

Zgodnie z propozycją MEN w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Do nich w swoim liście odnieśli się nauczyciele nagrodzeni w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Zadali minister szereg pytań.

"A co w sytuacji, gdy ani Ministerstwo Edukacji Narodowej, ani samorządy z proponowanymi przez Panią zmianami nie zdążą? Czy chcemy, żeby uczniowie pierwszych roczników objętych reformą na własnej skórze odczuli skutki pospiesznych decyzji podejmowanych przez nas, dorosłych?" - napisali.
Zapytali też szefową MEN, czy naprawdę uważa, że proponowane zmiany odbędą się bez kosztów ekonomicznych, ile będą kosztować i kto ma za to zapłacić oraz czy słyszała bardzo krytyczne głosy samorządowców.

Chcieli się też dowiedzieć, czy do minister docierają głosy środowisk akademickich, z których wynika, że nie ma żadnych naukowych podstaw dla proponowanych zmian.

"Pani Minister – czy sprawdziła Pani wyniki polskich gimnazjalistów w międzynarodowych, powszechnie uznanych testach? Naprawdę jest to dla Pani bez znaczenia, że w świecie zazdroszczą nam wzrostu wyników naszych uczniów?" - pytali.

Pod listem podpisała się większość laureatów konkursu "Nauczyciel Roku": Grzegorz Lorek (Nauczyciel Roku 2002), Danuta Konatkiewicz (Nauczyciel Roku 2006), Wiesław Włodarski (Nauczyciel Roku 2007), Dariusz Kulma (Nauczyciel Roku 2008) Radosław Moskal (Nauczyciel Roku 2009) Anna Sosna (Nauczyciel Roku 2011) Marcin Zaród (Nauczyciel Roku 2013) Katarzyna Nowak–Zawadzka (Nauczyciel Roku 2015) Joanna Urbańska (Nauczyciel Roku 2016).

Konkurs "Nauczyciel Roku" organizowany jest przez tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W tym roku przeprowadzono go po raz czternasty. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

Źródło: samorzad.pap.pl

Wt., 8 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun