Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca samorządu i szkół z przedsiębiorcami

Współpraca samorządu i szkół z przedsiębiorcami fotolia.pl

Jednym z czynników decydujących o jakości lokalnego systemu edukacji, szczególnie na obszarze powiatu, jest współpraca samorządu i szkół zawodowych przez niego prowadzonych z przedsiębiorcami.

Z dobrą praktyką w tym zakresie mogli zapoznać się członkowie grupy wymiany doświadczeń, uczestniczący w projekcie pozakonkursowym, realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, przy współpracy ekspertów Związku Powiatów Polskich. Gospodarzem ostatniego spotkania grupy był powiat nowosolski.

Dobre praktyki samorządowe

Przedstawiciele samorządów gmin wiejskich oraz miast spotkali się w ramach swoich grup wymiany doświadczeń w Lubiczu i Bydgoszczy. Natomiast przedstawiciele powiatów: gorlickiego, jędrzejowskiego, kieleckiego i lubaczowskiego na ostatnim spotkaniu grupy zapoznali się z rozwiązaniami stosowanymi przez władze powiatu nowosolskiego oraz dyrekcję i nauczycieli szkół powiatowych, pomagającymi zbliżyć proces kształcenia do potrzeb przedsiębiorców.

Dzięki staraniom samorządu miejskiego Nowej Soli w okresie ostatnich kilku lat w mieście zainwestowało kilkanaście przedsiębiorstw tworząc kilka tysięcy miejsc pracy. Tereny miejskie uzyskały status podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a dzięki dofinansowaniu z UE w ramach programu regionalnego Województwa Lubuskiego utworzony został park techologiczny. Władze powiatu mają więc partnerów, z którymi mogą inicjować i rozwijać współpracę.

GWD najlepszą metodą

Grupy wymiany doświadczeń, to metoda samodoskonalenia, od kilku lat stosowana przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP, jako jeden z instrumentów doradztwa dla samorządów członkowskich. Ze względu na zalety tej metody (warsztatową formę spotkania praktyków samorządowych z jednego sektora usług, na którym wspólnie omawiają stosowane praktyki, doświadczenia, napotykane problemy i sposoby ich rozwiązywania), cieszy się ona powodzeniem wśród pracowników samorządowych.

Wsparcie dla kadr samorządowych zarządzających edukacją

Tytuł projektu pozakonkursowego ORE, w ramach którego m.in. funkcjonują samorządowe grupy wymiany doświadczeń, to „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”. Głównym zadaniem, jakie stanęło przed grupami samorządowymi moderowanymi przez ekspertów Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich, jest udział w przygotowaniu diagnozy czynników wpływających na jakość lokalnego systemu edukacji. Wnioski z wypracowanej diagnozy wykorzystane zostaną do opracowania przez wybranych ekspertów ramowych programów szkoleniowo-doradczych, skierowanych do przedstawicieli kadr JST zarządzających lokalnymi systemami edukacji. Celem wdrożenia tych programów będzie wsparcie kadr samorządowych w przygotowaniu planów działań, zmierzających do podniesienia poziomu jakości kształcenia w szkołach oraz działań wspomagających szkoły w rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów.

Więcej na jego temat można dowiedzieć się TUTAJ.

Edukacja: Aktualności i ekonomia

Czw., 22 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża