Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gry miejskie - bardzo dobry sposób na promocję i edukację

Gry miejskie - bardzo dobry sposób na promocję i edukację fotolia.pl

Coraz większą popularnością cieszą się gry miejskie. Zabawa polegająca na wykonywaniu określonych zadań w przestrzeni miejskiej. Poza celem czysto rozrywkowym, pełnią także funkcję edukacyjną -  przybliżają mieszkańcom miejsce zamieszkania, budują więzi lokalne, pozwalają na poznawanie historii.  Istnieje wiele odmian gier, w zasadzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia ich twórców.

Rodzajów i pomysłów na gry miejskie jest wiele, zależą one od wyobraźni i pomysłowości organizatorów. Wyszczególnić można gry historyczne, które bazują na jakimś konkretnym okresie dziejów. Gracze mają możliwość „uczestnictwa” w wydarzeniach z przeszłości, rozwikłania jakiejś zagadki i poczucia atmosfery innych czasów.

Przykładem może być gra zorganizowana w Poznaniu z okazji 88. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Ponad stu uczestników zmierzyło się na ulicach miasta z przygotowaniami do powstania, rozpoczęciem i  sukcesami powstańczymi. Gracze przez dwie godziny musieli odnaleźć 23 punkty rozlokowane w miejscach związanych z wydarzeniami powstańczymi i rozwikłać dotyczące ich zagadki. Mieszkańcy Poznania mieli także okazję podjąć próbę złamaniem szyfru enigmy i wziąć udział w wydarzeniach czerwca 56. Więcej  o poznańskich inicjatywach można przeczytać na stronie www.gramiejska.pl.

Inne typy gier to takie, których celem jest odnajdowanie ukrytych w mieście punktów i gromadzenie przedmiotów. Często wykorzystuje się do tego celu nowoczesne technologie – gps i telefony komórkowe.  Gry miejskie często składają się z etapu wstępnego, zazwyczaj internetowego i drugiego, który rozgrywany już jest w przestrzeni miejskiej.

Coraz częściej gry miejskie są wykorzystywane przez władze samorządowe jako element promocji miasta i narzędzie aktywizacji mieszkańców. Miejski Ośrodek Promocji, Kultury i Informacji w Szczyrku zorganizował akcję „Poszukiwacze skarbów Zbója Szczyrka”.  Gra rozgrywana jest w świecie wirtualnym i realnym. Pierwszy etap rozpoczął się a Fecebooku, gdzie  można zbierać punkty i wygrywać nagrody odpowiadając na pytania dotyczące miasta. W drugiej części zabawy odbędzie się poszukiwanie skarbu w przestrzeni miasta. Za wykonanie określonych zadań będzie można otrzymać kolejne punkty. Kto uzbiera ich najwięcej, otrzyma nagrodę główną. 

Czw., 9 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna