Zarządzenie organu prowadzącego w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły nie stanowi samodzielnego aktu, bądź czynności podlegających zaskarżeniu do sądu administracyjnego – wyjaśnił niedawno WSA w Białymstoku.
Sąd badając skargę wniesioną właśnie na zarządzenie w sprawie powołania komisji wskazał, że postępowanie konkursowe zmierzające do wyłonienia kandydata na określone stanowisko powierzane przez organ administracji państwowej lub samorządowej jest postępowaniem w sprawie z zakresu administracji publicznej. Jednakże, zarządzenie w sprawie powołania komisji nie kończy postępowania konkursowego. Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenie MEN w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej, organ prowadzący publiczną szkołę w drodze zarządzenia zatwierdza konkurs albo unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w razie stwierdzenia nieprawidłowości, które mogły mieć wypływ na jego wynik. WSA podniósł, że w orzecznictwie przyjmuje się możliwość wniesienia skargi na zarządzenie organu prowadzącego szkołę zatwierdzające konkurs.
Sąd zauważył, że zarządzenie w sprawie powołania komisji konkursowej nie stanowi samodzielnego aktu, czy też czynności dotyczącej uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, lecz jest elementem procesu, którego celem jest wyłonienie dyrektora szkoły. Oznacza to, że zarządzenie o powołaniu komisji na etapie jego wydania nie narusza żadnego interesu prawnego lub uprawnienia, a uczestnicy konkursu nie posiadają legitymacji do zaskarżenia tego zarządzenia do sądu administracyjnego.
WSA zauważył jednak, że zaskarżeniu podlega zarządzenie organu prowadzącego szkołę publiczną o zatwierdzeniu konkursu albo o jego unieważnieniu i zarządzeniu ponownego konkursu jako akt organu JST podejmowany w sprawach z zakresu administracji publicznej.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 18.06.2024 r., sygn. akt II SA/Bk 301/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: CBOSA