Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.
W związku ze zmianą delegacji ustawowej do wydania tegoż rozporządzenia (której dokonano przepisem art. 4 pkt 9 ustawy z 11 lipca 2014 r. w sprawie zmiany ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw) konieczne stało się przygotowanie nowego rozporządzenia. Nowe brzmienie delegacji ustawowej jest konsekwencją likwidacji zakładów kształcenia nauczycieli tj. kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – które będą zlikwidowane z dniem 1 października 2016 r.
Regulacja projektu nieznacznie odbiega od dotychczasowych przepisów określających zasady działania placówek doskonalenia nauczycieli. Konsekwencją opisanej powyżej zmiany delegacji ustawowej jest zwężenie katalogu podmiotów, które będą uprawnione do prowadzenia doskonalenia zawodowego nauczycieli. Możliwość doskonalenia zawodowego nauczycieli będzie więc dotyczyła: placówek doskonalenia nauczycieli, szkół wyższych i innych jednostek, których zadania statutowe są związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli.
Projekt rozporządzenia wprowadził także nową kompetencję dla kuratora oświaty. Dotychczasowe zadania kuratora zostały poszerzone o opiniowanie planów pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli, z wyjątkiem placówek prowadzonych przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz ministra właściwego ds. rolnictwa.
Jak przewidzieli projektodawcy dyrektor publicznej placówki doskonalenia nauczycieli będzie przedstawiał plan pracy na kolejny rok szkolny do opinii kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę placówki doskonalenia. Tak zaopiniowany plan dyrektora przekaże do zatwierdzenia organowi prowadzącemu, w terminie do 31 lipca poprzedniego roku szkolnego. Natomiast organ prowadzący do 31 sierpnia poprzedniego roku szkolnego będzie zatwierdzał plan pracy placówki na kolejny rok szkolny.
Inne zmiany w projekcie rozporządzenia:
- Zweryfikowano dotychczasowe wymagania niezbędne do zajmowania stanowiska dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli – poprzez dodanie zapisu o konieczności wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych;
- Uregulowano kwestię wymagań do zajmowania stanowiska dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli przez cudzoziemców – poprzez wskazane dodatkowego wymogu w postaci znajomości języka polskiego poświadczonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o języku polskim;
- Doprecyzowano zapisy dotyczące zaświadczeń wydawanych nauczycielom po ukończeniu form doskonalenia zawodowego;
- Wprowadzono regulacje że wpis niepublicznej placówki doskonalenia nauczycieli do ewidencji podlega wykreśleniu, również na wniosek organu prowadzącego niepubliczna placówkę, po zakończeniu realizacji rozpoczętych w tej placówce doskonalenia form dokształcania i doskonalenia;
- Wprowadzono dwa przepisy przejściowe: po pierwsze uregulowano, że w konkursach na stanowisko dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli ogłoszonych przed dniem wejścia w życie przygotowanego rozporządzenia, a także do osób wyłonionych w wyniku tych konkursów będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia z 2009 r., do końca okresu, na jaki nastąpiło powierzenie stanowiska dyrektora, po drugie uczestnicy kursów kwalifikacyjnych którzy po dniu 1 października 2016 r. ukończyli kurs kwalifikacyjny prowadzony na podstawie dotychczas obowiązującego rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, otrzymują świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego według wzoru określonego w niniejszym rozporządzeniu.
Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem obrad sierpniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.