Na terenie dzisiejszej Białorusi mieszka i żyje wielu Polaków. Są tam od dziada pradziada. Tak zwane Kresy to wielkie cierpienie Polaków, szczególnie po drugiej wojnie światowej. Cierpieli biedę i zakaz używania publicznie polskiego języka. Teraz władze białoruskie popuszczają. Powinniśmy jak najszerzej to wykorzystać i sprostać możliwościom choćby krzewienia języka naszych ojców.
Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN wzięła 20 lipca udział w podpisaniu porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie edukacji.
Podpisanie porozumienia ze strony Polski dokonał Marek Ziółkowski Podsekretarz Stanu ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa MSZ, a ze strony Białorusi wiceminister spraw zagranicznych Alena Kupczyna.
Środowe dwustronne konsultacje polityczne z udziałem obu stron poświęcone były przede wszystkim uporządkowaniu bazy traktatowej, relacjom dwustronnym, w tym stosunkom gospodarczym oraz kwestiom mniejszości narodowych w Polsce i na Białorusi.
Strony omówiły ponadto kwestie stosunków pomiędzy Białorusią a Unią Europejską, także w kontekście toczących się w Brukseli prac dotyczących reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Poruszony został również temat oczekiwań Białorusi wobec Partnerstwa Wschodniego oraz kwestia bezpieczeństwa regionalnego.
Spotkanie zakończyło podpisanie przez wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Białorusi „Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie edukacji”. Dokument ten reguluje m.in. zasady kierowania na Białoruś nauczycieli języka polskiego oraz prowadzenia wymian naukowych i studenckich. Treść porozumienia była negocjowana od kilku lat i została parafowana jeszcze w czerwcu 2014 roku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialne będą za wdrażanie postanowień porozumienia.
Źródło: inf. własna, men.gov. pl