Prezydent złożył w Sejmie projekt ustawy, którego głównym założeniem jest przyznanie prawa do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego także dzieciom i młodzieży uczącym się języka polskiego i zdobywającym wiedzę o Polsce poza granicami kraju.
Jak czytamy w uzasadnieniu konieczne jest wspomaganie wszelkich działań pielęgnujących poczucie przynależności narodowej wśród młodych ludzi związanych z Polską i mieszkających na stałe za granicą. Projekt ma poprawić sytuację dzieci uczących się w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie funkcjonujące w szkołach działających w systemach oświaty innych państw. Część z tych instytucji jest zarejestrowana w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). Uczniowie nie posiadają tam legitymacji szkolnych. Stąd, gdy przyjeżdżają do ojczystego kraju, nie mają żadnych ulg, mimo wieku uprawniającego do ich przyznania. W obecnej sytuacji, gdy liczba Polaków poza granicami kraju zwiększa się i jednocześnie rośnie liczba szkół organizowanych przez przedstawicieli tzw. nowej emigracji zarobkowej, należy podjąć działania, które ujednolicą i wyrównają uprawnienia uczniów.
Projekt przewiduje wprowadzenie zmian zmierzających do przyznania uczniom szkół społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie funkcjonujące w szkołach działających w systemach oświaty innych państw, z których część jest rejestrowana w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, uprawnień do ulg w opłatach na przejazdy środkami komunikacji publicznej oraz wejścia do muzeów i na teren parków narodowych w Polsce. Uprawnienia dotyczące ulg na przejazdy zostają przyznane również nauczycielom uczącym w tych szkołach.
Posiadanie przez polskie dzieci za granicą dokumentu poświadczającego ich uprawnienia do ulg w Polsce będzie miało też walor edukacyjno-patriotyczny. Będzie to widoczny dokument potwierdzający ich związek z Polską. Budowa systemu ewidencjonowania polskojęzycznych szkół za granicą jest więc niezbędnym warunkiem rozwoju oświaty polskiej za granicą i oświaty polonijnej. Warunkiem stworzenia kompletnej bazy danych jest przeprowadzenie skutecznej kampanii informacyjnej w środowiskach polonijnych. Osoby prowadzące polskie szkoły za granicą muszą być właściwie poinformowane o możliwościach, jakie daje im współpraca z władzami oświatowymi w kraju. Wymierna korzyść dla uczniów w postaci ulg na bilety będzie mobilizowała środowiska polonijne do podejmowania działań mających na celu rejestrację, a potem aktualizację danych szkoły w bazie ORPEG.
Przyjmuje się, że z nauki języka polskiego w tej formie organizacyjnej korzysta w przybliżeniu 80 000 uczniów na całym świecie. Skutki wejścia w życie ustawy dla budżetu państwa są trudne do oszacowania, gdyż, jak było wspomniane wyżej, skala przyjazdów polonijnej młodzieży jest uzależniona od kraju emigracji