W ubiegłym tygodniu szefowa MEN wzięła udział w polsko-niemieckiej konferencji „Doświadczenie polsko-niemieckie jako wyzwanie dla edukacji obywatelskiej. 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”, która odbyła się w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.
W swoim wystąpieniu, Minister Edukacji Narodowej zaznaczyła, że zmiany systemu edukacji w Polsce powinny przebiegać w sposób ewolucyjny. Powinny być one także oparte o szeroki dialog społeczny. Minister edukacji przypomniała również, że trwająca od lutego ogólnopolska debata o edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” ma na celu wypracowanie z jak najszerszym gronem osób wspólnych pomysłów na zmiany w edukacji.
Szefowa MEN zaznaczyła, że filarem wypracowanych zmian ma być m.in. określenie pozycji nauczyciela w systemie oświaty i jego rola w procesie wychowawczym uczniów.
– Sytuacja demograficzna naszego kraju oraz zmniejszanie się liczby uczniów w szkołach sprawią, że do zawodu nauczyciela przystępować będzie coraz mniej osób. Nauczyciel musi stawiać czoło nowoczesności oraz sprostać wymaganiom uczniów – mówiła Minister edukacji Anna Zalewska.
Minister Anna Zalewska podkreśliła, że w przyszłym modelu edukacji duży nacisk położony będzie na znajomość matematyki, informatyki i języków obcych. Zdaniem Minister edukacji zdobyta wiedza powinna być uzupełniana przez umiejętności z obszarów humanistycznych, takie jak: czytanie, znajomość literatury oraz historię.
Celem spotkania w Krzyżowej była próba odpowiedzi na pytanie, jak dwadzieścia pięć lat po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec historia polsko-niemieckiego pojednania, szczególnie w Krzyżowej, może być efektywniej wykorzystywana w edukacji obywatelskiej i historycznej. Intencją organizatorów było stworzenie wspólnej platformy wymiany doświadczeń podmiotów realizujących projekty edukacyjne, głównie z województwa dolnośląskiego i kraju związkowego Saksonii.
Istotna przy tym była również dyskusja nad innowacyjnymi metodami zainteresowania różnych grup docelowych tą tematyką i sposobem docierania do nich.
Organizatorem dwudniowej konferencji była Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.
Źródło: men.gov.pl