Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO, edukacja: dbać o komplementarność projektów

RPO, edukacja: dbać o komplementarność projektów fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego zwrócił uwagę na pewien aspekt wdrażania regionalnego programu operacyjnego, który ma uniwersalny charakter. Chodzi o odpowiednie skorelowanie przez instytucję zarządzającą RPO projektów pozakonkursowych, aby osiągnąć efekt komplementarności i synergii interwencji, podejmowanych w ramach programu regionalnego.

Powiaty lubuskie apelują do zarządu województwa o jak najszybsze rozpoczęcie identyfikacji projektów pozakonkursowych w działaniu 9.3.1 Rozwój infrastruktury edukacyjnej (projekty poza formułą ZIT), finansowanym z EFRR. Jak napisano w stanowisku konwentu, przedsięwzięcia ubiegające się o dofinansowanie z tego działania powinny być komplementarne z projektem realizowanym przez urząd marszałkowski „Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT”, finansowanym z EFS. Przyspieszenie rozstrzygnięcia w kwestii projektów z EFRR pozwoli na uzyskanie efektu synergii i spójności obu interwencji.

Powiązać działania infrastrukturalne z jakościowymi

Tryb pozakonkursowy może być stosowany w lubuskim RPO, gdy uprzednio zidentyfikowane zostały konkretne projekty, a wnioskodawca przedstawił kompleksowy plan wykorzystania powstałej w wyniku przeprowadzenia przedsięwzięcia infrastruktury, na podstawie przeprowadzonej diagnozy zapotrzebowania oraz jej powiązania z dzianiami EFS. Takie diagnozy zostały już przez samorządowców powiatowych przekazane departamentowi wdrażającemu EFS. Przeprowadzenie tzw. identyfikacji projektów pozakonkursowych przez urząd marszałkowski pozwoli tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia nie zostaną zaakceptowane, na szukanie innych źródeł finansowania lub konieczność finansowania z własnych budżetów, co wymaga odpowiednio wczesnego zaplanowania.

Źródło: stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego z 19 kwietnia 2016 r.

Czw., 28 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża