Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wynagrodzenie dla nauczycieli w formie dotacji - postulat ZNP

Wynagrodzenie dla nauczycieli w formie dotacji - postulat ZNP fotolia.pl
Związek Nauczycielstwa Polskiego zainaugurował prace Komitetu Inicjatywny Ustawodawczej nad projektem nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. 
 
W przedmiotowym projekcie Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował, aby wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach, placówkach oświatowych prowadzonych przez JST, finansowane było w całości z budżetu państwa w formie dotacji celowej. 
Jak wskazali projektodawcy w uzasadnieniu nowelizacji, samorządy od lat narzekają na niewystarczające środki z subwencji oświatowej i próbują oszczędzać na oświacie m.in. przekształcając szkoły samorządowe w placówki stowarzyszeniowe w celu ominięcia Karty Nauczyciela.
 
W związku z tym że jak wskazał Związek Nauczycielstwa Polskiego bezprawne działania jednostek samorządu terytorialnego miały na celu obejście norm ustawy Karta Nauczyciela, w szczególności dotyczących kwestii wynagrodzeń nauczycielskich, projektodawcy dostrzegli potrzebę zmiany zasad ich finansowania. 
 
Wprowadzenie zmiany finansowania wynagrodzeń nauczycielskich z subwencji oświatowej na dotację celową, ma zdjąć z jednostek samorządu terytorialnego ciężar ich finansowania, a tym samym ma zmniejszyć presję ze strony organów prowadzących odnośnie podejmowania często sprzecznych z prawem działań dotyczących zmiany statusu szkół samorządowych.
 
Przewidywane skutki nowelizacji dotyczą przywrócenie odpowiedzialności państwa polskiego za utrzymanie godności zawodu nauczyciela jako zawodu charakteryzującego się cechą zaufania społecznego. W szczególności odpowiedzialność państwa polskiego dotyczyć ma kwestii źródeł finansowania wynagrodzeń nauczycielskich.
 
Ustawodawca w pragmatyce nauczycielskiej określił wysokość średnich wynagrodzeń nauczycielskich, opartych o kwotę bazową określaną w ustawie budżetowej państwa. Wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa zaś minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w stosownym rozporządzeniu. Tak więc system wynagrodzeń nauczycielskich opiera się o powszechnie obowiązujące regulacje normatywne.
 
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego właściwe organy państwa powinny ponosić odpowiedzialność za właściwe zabezpieczenie środków na sfinansowanie wynagrodzeń nauczycielskich. W ocenie ZNP obowiązujące rozwiązanie normatywne nie jest właściwe, ponieważ częściowo ciężar związany z finansowaniem wynagrodzeń nauczycieli nakłada na organy samorządu terytorialnego, które nie mają wpływu na treść powszechnie obowiązujących regulacji normatywnych, określających wysokość wynagrodzeń nauczycieli (art. 30 KN, wysokości wynagrodzenia zasadniczego z rozporządzenia płacowego).
 
Związek Nauczycielstwa Polskiego musi zebrać minimum 1000 podpisów niezbędnych do zarejestrowania Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, a następnie co najmniej 100 tys., by projekt trafił pod obrady Sejmu.
 
Źródło: www.znp.edu.pl
Czw., 10 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka