Do obiegowego zaopiniowania przez Zespól Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST przekazano projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Obecnie obowiązujące rozporządzenie zawiera 203 zawody ujęte w siedem grup wielkich (grupy 3 - 9).
Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego wskazuje także typy szkół ponadgimnazjalnych, w których może odbywać się kształcenie w danym zawodzie, kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie, zawody, w których nie wyodrębnia się kwalifikacji, wnioskodawcę – ministra właściwego w zakresie danego zawodu, obszary kształcenia, do których są przypisane zawody, a także kwalifikacje w zawodzie, których kształcenie może być prowadzone na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz szczególne uwarunkowania lub ograniczenia związane z kształceniem w danym zawodzie.
Konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wynika z wniosków zgłoszonych przez ministrów właściwych dla zawodów dotyczących wprowadzenia do klasyfikacji dwóch nowych zawodów:
- Kierowca mechanik;
- Jeździec.
Wniosek ministra właściwego do spraw transportu dotyczący wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu Kierowca mechanik wynika z obserwowanego deficytu kadr z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług związanych z przewozem rzeczy. Kierowca mechanik to jeden z zawodów, który stwarza możliwość uzyskania odpowiednich uprawnień do wykonywania przewozów drogowych, tym samym stwarza możliwość wykonywania odpowiedzialnej pracy w stale rozwijającym się sektorze przedsiębiorstw świadczących szeroko rozumiane usługi transportowe. Osoby wykonujące ten zawód w przyszłości, jako wykwalifikowana kadra przedsiębiorstw transportowych, będą mogły znaleźć zatrudnienie na rynku pracy, na którym istnieje stałe zapotrzebowanie na pracowników posiadających uprawnienia kierowcy samochodu ciężarowego.
Wniosek ministra właściwego do spraw kultury fizycznej dotyczy wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu Jeździec. W opinii ministra kształcenie młodych ludzi w tym zawodzie przygotuje fundament do odbudowania polskich sportów konnych. Szkoła zawodowa pozwoli stworzyć bazę dla rozwoju jeździectwa oraz umożliwi młodym ludziom, których pasjonują konie i jeździectwo, zdobycie wiedzy praktycznej i merytorycznej otwierającej ścieżki kariery na rynkach polskich i zagranicznych.
W celu zachowania drożności kształcenia i umożliwienia podnoszenia kwalifikacji, kwalifikacja K1 wyodrębniona w zawodzie Jeździec jest jednocześnie jedną z dwóch kwalifikacji K2 wyodrębnionych w zawodzie Technik hodowca koni. W związku z tym kształcenie w zawodzie Technik hodowca koni będzie odbywać się w kwalifikacjach K1„Organizowanie chowu i hodowli koni” oraz K2 „Szkolenie i użytkowanie koni” albo „Jeździectwo i trening koni”. Osoby, które uzyskają kwalifikacje w zawodzie Jeździec będą mogły zdobyć zawód Technik hodowca koni po uzyskaniu dodatkowej kwalifikacji „Organizacja chowu i hodowli koni”.
W konsekwencji ww. zmian związanych z dodaniem nowych zawodów do tabeli „Klasyfikacja właściwa” dokonano także zmian o charakterze porządkującym w tabeli „Struktura klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego”.