Dla kogo jest Konkurs? Dla nauczycieli z pasją!
Nie trzeba wysyłać sms-ów, ani maili, bo osiągnięcia uczestników ocenia profesjonalne jury złożone ze specjalistów, którzy doskonale rozumieją, czym różni się praca w przedszkolu od przygotowania olimpijczyka. Nie trzeba wykazywać się osiągnięciami na miarę międzynarodowych konkursów, bo czasem większym sukcesem jest doprowadzenie do tego, że uczeń zda z klasy do klasy. Co, oczywiście, nie znaczy, że praca z wybitnie uzdolnionymi uczniami jest łatwa i nie jest przez nas doceniana. Ale każdy, kto pracuje z dziećmi czy młodzieżą wie, że zaangażowania nauczyciela nie da się zmierzyć wyłącznie szkiełkiem i okiem.
W ciągu wszystkich dotychczasowych edycji Konkursu organizowanego wspólnie przez naszą redakcję i Ministerstwo Edukacji Narodowej od 2002 r,. wybrano 170 laureatów, którzy tworzą dziś elitarny „pokój nauczycielski”, przestudiowaliśmy dziesiątki tysięcy stron wniosków, na których opisane są ich sukcesy. Wśród Najlepszych z Najlepszych są nauczyciele wszystkich szczebli edukacji od przedszkoli, do szkół dla dorosłych, a także różnych rodzajów placówek, z resocjalizacyjnymi włącznie. Rokrocznie jury, pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, obecnie wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, który kieruje pracami zespołu oceniającego od początku Konkursu, zgodnie z regulaminem, wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby - wyróżnienia, a pozostała dziesiątka – zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku.
Uczestnikiem Konkursu może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (za wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego i specjalizację.
Kandydatów na Nauczyciela Roku 2015 mogą zgłaszać dyrekcje placówek, w których pracują, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę. Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się wprost przełożyć na punkty i procenty.
Szczegóły oraz formularze po kliknięciu TUTAJ.
Źródło: glos.pl, men.gov.pl