O roli i przyszłości muzeów oraz zawodu muzealnika we współczesnym świecie rozmawiali uczestnicy I Kongresu Muzealników Polskich.
Spotkanie odbyło się w Łodzi i trwało od 23 do 25 kwietnia. Jego organizatorem było Narodowe Centrum Kultury. Współorganizatorami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Polski Komitet Narodowy ICOM, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.
Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął Prezydent RP.
Kongres przyciągnął ponad 1000 uczestników.
Wśród delegatów byli zarówno muzealnicy, reprezentanci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń związanych z działalnością muzeów, w tym samorządów. Przybył na nie m.in. Rudolf Borusiewicz, Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich. Wśród przybyłych znaleźli się także goście zza granicy: prezes międzynarodowej rady muzealników ICOM Hans Martin Hinz, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu dr Jan Carstensen i przedstawicielka środowiska muzealników przy UK UNESCO Cultural Network oraz Wlk. Brytanii w Europejskiej Komisji ds. Standaryzacji lady Freda Matassa.
W ciągu trzech dni uczestnicy wydarzenia brali udział w sesjach plenarnych i w tematycznych spotkaniach panelowych, podczas których dyskutowali o najważniejszych problemach nie tylko dla środowiska muzealników (takich jak istota muzeum, muzealia, zawód muzealnika i organizator muzeum), ale także o problemach prawnych, ekonomicznych i zawodowych.
Podczas Kongresu przyjęto 8 uchwał o:
- istocie muzeum, zawodzie muzealnika i organizatorach muzeum,
- zasadach bezpieczeństwa ekonomicznego muzeum,
- uposażeniu muzealników,
- potrzebie prowadzenia spójnej polityki gromadzenia i ochrony zbiorów,
- cyfryzacji zbiorów i potrzebach wsparcia przez instytucje państwowe,
- potrzebie wsparcia zadań muzeum przez instytucje społeczne i osoby prawne,
- sprawie zbiorów utraconych,
- zbiorach powstałych w wyniku m.in, nacjonalizacji i reformy rolnej.
Z ich treścią można zapoznać się na stronie: www.kongresmuzealników.pl
Natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska osobom szczególnie zasłużonym dla polskiego muzealnictwa wręczyła srebrne medale Gloria Artis.
Odznaczenia te odebrali:
- Jarosław Gałęza – dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu;
- Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
- Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa;
- Katarzyna Rokosz – kustosz, edukator muzealny;
- dr hab. Wojciech Suchocki – dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.