23 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie zaprezentowano 21 sposobów przeciwdziałania mowie nienawiści opisanych w publikacji Rady Europy Zakładki. Podręcznik o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka. Seminarium otworzyła Urszula Augustyn – Sekretarz Stanu w MEN, Pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach. Dziękując wszystkim, którzy działają na rzecz wypracowania dobrych praktyk antydyskryminacyjnych wyraziła nadzieję, że zdobyta podczas seminarium wiedza dotrze za ich pośrednictwem do innych środowisk w każdym zakątku Polski.
Podczas seminarium skierowanego do przedstawicieli i przedstawicielek placówek doskonalenia nauczycieli oraz kuratoriów, doradców i doradczyń, konsultantów i konsultantek wspierających prace szkół w zakresie realizacji działań antydyskryminacyjnych zaprezentowano nową publikację Rady Europy do edukacji antydyskryminacyjnej pt. Zakładki. Podręcznik o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka.
Uczestniczki i uczestnicy seminarium wzięli udział w dyskusji na temat wpływu mowy nienawiści na młodzież. Podczas panelu dyskusyjnego Wiktor Soral z Centrum Badań nad Uprzedzeniami zaprezentował wyniki badania sondażowego dotyczącego mowy nienawiści w Polsce, Alicja Pacewicz, współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej, poruszyła kwestię obecności edukacji antydyskryminacyjnej w polskiej szkole, natomiast Karolina Kwiatkowska, asystentka edukacji romskiej, opowiedziała o obecności społeczności romskiej w polskim systemie oświaty oraz towarzyszącym temu wyzwaniom. Podczas prezentacji Zakładek Dariusz Grzemny, trener Rady Europy i przedstawiciel Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, przedstawił 10 powodów, dla których warto używać ich w pracy z młodzieżą. Natomiast Jan Dąbkowski opowiedział w jaki sposób aktywiści i aktywistki młodzieżowej kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” sprzeciwiają się dyskryminacji. Uczestniczki i uczestnicy seminarium mieli również okazję zapoznania się z Zakładkami w praktyce, biorąc udział w zajęciach warsztatowych, przygotowanych na podstawie scenariuszy zajęć zawartych w publikacji.
Seminarium zakończyło się prezentacją działań edukacyjnych, które z łatwością można realizować w szkole w celu przeciwdziałania mowie nienawiści.
Seminarium było efektem partnerskiej współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji, Fundacji im. Stefana Batorego oraz Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.
W załączeniu do pobrania podręcznik przeciwdziałania nienawiści.
Źródło: ore.edu.pl