Polska po raz kolejny została wyróżniona w raporcie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (Globalna Inicjatywa Zakończenia Stosowania Wszelkich Form Kar Cielesnych Wobec Dzieci). Doceniono spadek liczby osób, popierających wychowanie z użyciem przemocy wobec dzieci.
Raport Sekretarza Generalnego ONZ wskazał na duży - od wprowadzenia ustawowego zakazu bicia w 2010 roku - spadek procentowy wśród osób, które zgadzają się ze stwierdzeniem, że „są takie sytuacje, kiedy trzeba dać dziecku klapsa”.
Z danych wynika, że z przytoczonym stwierdzeniem zgodziło się w 2013 60% respondentów – w 2008 roku było to aż 78%. Zdecydowany sprzeciw wobec kar cielesnych w 2013 roku wyraziło 33% badanych, w porównaniu z 19% w 2008. Raport został oparty na corocznych badaniach przygotowywanych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.
Polska znalazła się w gronie wyróżnionych razem z Finlandią, Niemcami i Austrią, które wprowadziły zakaz bicia odpowiednio w 1983, 2000 i 1989 roku. Jest to dodatkowy powód do dumy, gdyż w Polsce zakaz bicia obowiązuje najkrócej.
Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla Polski. Sekretarz Generalny ONZ wymienił nasz kraj w swoim raporcie dwukrotnie: w 2013 i 2014 roku. W publikacji znalazło się także odwołanie do zainicjowanej przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w 2013 roku kampanii społecznej „Reaguj. Masz prawo”, mającej na celu zmianę biernych postaw wobec aktów krzywdzenia dzieci i zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Źródło: www.brpd.gov.pl