Stosownie do przepisu art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym, do wyłącznej właściwości rady powiatu należy podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady powiatu.
Tego typu regulacja stanowi odesłanie do innych ustaw, bowiem wyliczenie wszystkich kompetencji rady powiatu nie jest możliwe. Wobec tego, przepisy prawa materialnego rozstrzygają o właściwości rady powiatu.
Problematyczny w tym aspekcie jest art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela, który stanowi, że niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do korzystania z opieki lekarskiej i środków leczniczych na zasadach określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe na pomoc dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej.
Z przepisu tego wynika jednak jedynie obowiązek spoczywający na organie prowadzącym szkolę, który sprowadza się do zabezpieczenia corocznie w budżetach odpowiednich środków finansowych dla realizacji ochrony zdrowia nauczycieli. Nie wynika natomiast uprawnienie dla rady powiatu w zakresie regulowania kwestii ochrony zdrowia nauczycieli w drodze odrębnej uchwały. Skoro tak, to wysokość środków przeznaczonych na ochronę zdrowia powinna określać uchwała budżetowa, zaś pozostałe zagadnienia, w tym wskazywanie podmiotów uprawnionych do świadczeń, pozostaje poza zakresem kompetencji rady powiatu.
Podsumowując, należy stwierdzić, że rada powiatu, jako organ prowadzący szkołę, nie jest uprawniona do podejmowania uchwał w sprawie wysokości i zasad udzielania pomocy dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. Jest natomiast obowiązana do przeznaczania odpowiednich środków finansowych na ten cel w budżecie (art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Źródło: Wyrok NSA - Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie z dnia 25 września 2000 r., SA/Rz 420/2000