W Kamiennej Górze już od trzech lat Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ma ona na celu dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb inwestorów i pracodawców.
W Jeleniej Górze zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości zorganizował konferencję Strefowy Klaster Edukacyjny. Zatwierdzono regulamin klastra, wybrano radę programową oraz powołano zespoły zadaniowe. Uczestnicy konferencji rozmawiali o nowych kierunkach i wyzwaniach w szkolnictwie zawodowym, a także dobrych praktykach współpracy z kamiennogórską strefą. Omówiono założenia do oferty edukacyjnej na przeszły rok szkolny.
- Specjalna Strefa Ekonomiczna w Kamiennej Górze jest pionierem, wdraża od 3 lat inicjatywę, która ma na celu dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb inwestorów i pracodawców. Dla nas najbardziej istotna jest zmiana nastawienia do szkoły zawodowej. Chcemy młodych ludzi wyposażyć w umiejętność wpływania na swoją ścieżkę kariery zawodowej w oparciu o konkretny zawód. Stąd pomysł na Strefowy Klaster Edukacyjny. Cieszę się, że nasza inicjatywa w chwili obecnej jest obligatoryjnie wdrażana przez wszystkie pozostałe strefy w Polsce – mówi prezes kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.
Powołana w Jeleniej Górze rada programowa ma zajmować się rokrocznie kształtem działań, które będą prowadzone w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego. Jej przewodniczącą została dyrektor ZST Mechanik w Jeleniej Górze, Wanda Kozyra. Radę wspierać ją będą trzy zespoły zadaniowe - do spraw edukacji teoretycznej, kierowany przez dyrektor CKU w Jeleniej Górze, Annę Skibińską, edukacji praktycznej, którego przewodniczącą została prokurent Weber Hydraulika w Wykrotach, Danuta Wawrzkiewicz i promocji, prowadzony przez naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu.
Wybór zawodu ma być decyzją świadomą, uwzględniającą zarówno preferencje, jak i możliwość dalszego rozwoju edukacyjno-zawodowego, a także rozwój kluczowych kompetencji oczekiwanych przez pracodawców. Przedsiębiorca dający zatrudnienie w programie funkcjonuje jako praktyk, kreujący rynek pracy, realizujący treści i metody kształcenia zawodowego w rzeczywistych warunkach pracy, oferujący miejsca pracy wyszkolonym uczniom.
- Pomysł jest bardzo dobry. Zarówno szkoły średnie, jak i wyższe powinny nastawić się prorynkowo, pobierać sygnały z rynku pracy i elastycznie podchodzić do kierunków kształcenia. Jeżeli kierunek jest nieodpowiedni do rynku pracy, wówczas młodzież ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Oczywiście wiele młodych osób powinno zdobyć wyższe wykształcenie, ale potrzebujemy również specjalistów – zaznacza pracownik naukowy WWSZiP w Wałbrzychu, prof. Małgorzata Markowska.
Częścią Strefowego Klastra Edukacyjnego, są „Klasy pod patronatem strefy”. Z pierwszej już korzystają uczniowie – logistycy, w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Po ślusarzach i operatorach urządzeń skrawających jest to kolejny kierunek kształcenia, zgodny z zapotrzebowaniem rynku pracy. W ofercie edukacyjnej na następny rok szkolny ujęto kolejne, nowe kierunki kształcenia zawodowego – technik mechanik, operator maszyn włókienniczych, krawiec, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, mechatronik, technik papiernictwa, operator maszyn cyfrowych, ślusarz, technik włókiennik i inne.
Takie systemowe rozwiązanie umożliwia pozyskanie krajowych i unijnych środków na wsparcie uczestników projektu, w ramach nowej perspektywy finansowej, RPO oraz Programu POWER 2014 – 2020.
Warto dodać, że program realizowany przy współpracy z powiatem kamiennogórski, który został dwa lata temu laureatem konkursu Samorządowy Lider Zarządzania.
Źródło: www.ssemp.pl