W razie przejęcia mienia i zadań przedszkola publicznego przez przedszkole niepubliczne, na podstawie art 231 k.p., nauczyciel nie nabywa prawa do odprawy przewidywanej w art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. Wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu z 5 grudnia 2013 sygn. V Pa 56/13.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, że art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela stanowi, że w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy. W Karcie Nauczycielabrak jest przepisów regulujących przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. W związku z tym należy stosować w tym zakresie przepis art. 23 1 k.p.
Przejęcie zakładu pracy lub jego części przez nowego pracodawcę może być rezultatem różnorodnych zdarzeń prawnych. (…) Nie ma więc przeszkód, by takim zdarzeniem prawnym była uchwała rady gminy podjęta w sprawie likwidacji przedszkola gminnego (publicznego), a następnie czynności (cywilnoprawne) polegające na przekazaniu mienia tego przedszkola podmiotowi niepublicznemu, który kontynuuje wykonywanie dotychczasowych zadań. Likwidacja zakładu pracy, w wyniku której majątek dotychczasowego pracodawcy jest wykorzystywany do wykonywania tych samych zadań, czemu towarzyszy przejęcie pracowników, jest przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę w rozumieniu art. 23 1 k.p.
W niniejszej sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 23 1 k.p., gdyż w wyniku likwidacji publicznego przedszkola celem przekształcenie w przedszkole niepubliczne doszło do przejęcia zarówno mienia jak i zadań przedszkola publicznego w zakresie wychowania przedszkolnego przez przedszkole niepubliczne. (…)
W przedmiotowej sprawie nowy pracodawca – przedszkole niepubliczne przejął mienie i zadania przedszkola publicznego stając się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy nauczycieli zatrudnionych w likwidowanym publicznym przedszkolu, o czym powódka została poinformowana.W myśl art. 23 1 § 6 k.p. § 6. przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.
Powódka miała nadal zapewnioną pracę w związku z przejęciem zakładu pracy i w tej sytuacji brak było podstaw do rozwiązania z nią stosunku pracy na podstawie art. 20 ust.1 Karty Nauczyciela. Powódka nie chciała jednak pracować w niepublicznym przedszkolu mimo gwarancji dalszego zatrudnienia wiążącego się z przejęciem pracowników publicznego przedszkola przez przedszkole niepubliczne. Skorzystała z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługującą jej na podstawie art. 88 ust. 1 KartyNauczyciela i z tego powodu stosunek pracy został z nią rozwiązany na jej wniosek przez dotychczasowego pracodawcę.
Odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje nauczycielowi mianowanemu, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust.1 Karty Nauczyciela. Natomiast powódce odprawa nie przysługuje, gdyż stosunek pracy nie został z nią rozwiązany z powyższych przyczyn. Poza tym istniała możliwość świadczenia przez nią pracy w dalszym ciągu w przedszkolu niepublicznym, z czego powódka sama zrezygnowała starając się o wcześniejszą emeryturę, co było jej dobrowolnym wyborem.