Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Władztwo zakładowe rady pedagogicznej w szkole

Władztwo zakładowe rady pedagogicznej w szkole fotolia.pl

Z ustawy o systemie oświaty wynika, że organami władzy szkoły są dyrektor szkoły i rada pedagogiczna.

Organom tym przysługuje specjalny rodzaj władzy (uprawnień) wobec korzystających z działalności szkoły tj. wobec uczniów (zwanych w doktrynie użytkownikami). Uprawnienia te nazywa się władztwem zakładowym. Jest ono konsekwencją prawnego uregulowania stosunku użytkownika zakładu wobec zakładu i jego organów. To uregulowanie stosunków użytkownika z zakładem staje się dla szkoły jej charakterystyczną prawną formą działania. W tych ramach mieści się również całość tzw. władztwa pedagogicznego szkoły, w tym dyrektora i rady pedagogicznej wobec ucznia.

W myśl przepisu art. 40 ust. 1 ustawy o systemie oświaty – rada pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły w realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.

Kompetencje statutowe rady wymienione zostały w art. 41 tej ustawy.

Zgodnie z art. 43 tej ustawy rada pedagogiczna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej polowy jej członków.

Ustawodawca nie przewidział dla rady pedagogicznej formy wyrażania władztwa w postaci decyzji administracyjnej. Rada pedagogiczna jest organem zakładu publicznego i jej uchwały nie są zaskarżalne do organu wyższego stopnia pozostającego poza strukturą zakładu. Uchwały takie mają bowiem charakter wewnętrznego aktu zakładowego (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 września 2005 r. I OSK 105/2005, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 maja 2010 r., III SA/Łd 212/2010).

Pt., 17 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka