Po złożeniu przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przewodniczący komisji wyznacza skład orzekający.
Skład orzekający rozpatruje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego na posiedzeniu niejawnym, które powinno się odbyć w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku przez przewodniczącego komisji.
Na posiedzeniu niejawnym skład orzekający może wydać postanowienie o:
1) wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i wyznaczeniu terminu rozprawy,
2) odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego,
3) przekazaniu sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego, w wyznaczonym przez skład orzekający terminie, wskazując kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie,
4) wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i równoczesnym jego zawieszeniu, jeżeli wobec obwinionego toczy się za ten sam czyn postępowanie karne lub w sprawach o wykroczenia, aż do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w tych postepowaniach. Komisja może w każdej chwili podjąć i kontynuować zawieszone postępowanie dyscyplinarne.
Odpisy postanowień wydanych na posiedzeniu niejawnym doręcza się rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu i jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony. Odpisy postanowień, o wszczęciu postępowania, odmowie wszczęcia oraz jego zawieszeniu doręcza się również organowi, przy którym działa komisja, dyrektorowi szkoły, w której zatrudniony jest obwiniony, albo organowi prowadzącemu szkołę, gdy obwinionym jest dyrektor szkoły.
Obwinionemu i jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony, doręcza się, wraz z odpisem postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i wyznaczeniu terminu rozprawy, odpis wniosku rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania. Na postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przysługuje rzecznikowi dyscyplinarnemu zażalenie do odwoławczej komisji dyscyplinarnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.