Ministerstwo Edukacji Narodowej, odpowiadając na docierające sygnały i wątpliwości przypomniało, że ubezpieczenia uczniów w szkołach nie są obowiązkowe.
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju, jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Umowa ta może być zawierana wyłącznie z woli rodziców.
Żądanie przez dyrektorów szkół i placówek od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (bezpośrednio lub za pośrednictwem szkoły), jak również żądania jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką.
Obligatoryjny pozostaje jedynie wymóg ubezpieczania dzieci i młodzieży szkolnej od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia przy organizacji wycieczek i imprez zagranicznych.
O zasadach związanych z umową ubezpieczenia dzieci i młodzieży szkolnej przypomniał zastępca dyrektora Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dr Jerzy Deneka, w liście skierowanym do dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek. List w załączniku pod tekstem.
źródło: men.gov.pl