Zgodnie z art. 66 ust. 1 zd. 2 urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Przepis ten został wprowadzony nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela z dnia 14 czerwca 1996 r. Przed dniem wejścia w życie tego przepisu dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół nadzorujący budowę, przebudowę lub remont szkoły w trakcie trwania ferii szkolnych nie mieli prawa do urlopu uzupełniającego w trakcie trwania roku szkolnego.
Uprawnienie wynikające ze wskazanego przepisu powstaje, jeśli zostają spełnione przesłanki w nim określone. W przypadku dyrektora lub wicedyrektora szkoły warunkami nabycia prawa do urlopu są: niewykorzystanie na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa) urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów. Polecenie lub zgoda dotyczy niewykorzystania urlopu, ma się więc odnosić do urlopu, a nie do prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów. Polecenie lub zgoda, jako warunek skorzystania z urlopu uzupełniającego, powinny zatem dotyczyć urlopu, a nie wykonania określonych prac (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 12 kwietnia 2012 r., I PK 168/2011).
Odwołując się do definicji słownikowych należy przyjąć, że określenie „inwestycje” w kontekście rozważanego przepisu, oznacza nabycie lub wytworzenie nowego wyposażenia szkoły, przez remont natomiast rozumieć należy wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiącej bieżącej konserwacji (por. Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, tom I, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, str. 756 i 822; B. Śnieżek, Komentarzu do ustawy Karta Nauczyciela, Bielsko-Biała 2009, str. 19). Nie można więc bieżących remontów i prac konserwacyjnych uznać za kapitalny remont czy inwestycję.