Ustawa z dnia 13 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw wprowadziła przepis art. 79a dotyczący międzygminnych rozliczeń za wychowanie przedszkolne dziecka niebędącego mieszkańcem gminy.
Zgodnie z tym przepisem jeżeli do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, uczęszcza uczeń niebędący jej mieszkańcem, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty wychowania przedszkolnego tego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w gminie, w której uczeń korzysta z wychowania przedszkolnego. Procedura ta odbywa się na postawie porozumienia zawieranego pomiędzy zainteresowanymi gminami. Kwota ta pomniejszona jest m.in. o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie. Jak wskazuje RIO w Szczecinie przepis ten należy stosować odpowiednio do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
Do RIO pytanie skierował Wójt gminy, który chciał wiedzieć, czy jego gmina może przeprowadzić kontrolę w Urzędzie Miasta lub wspólnie z organem prowadzącym skontrolować te placówki w celu zweryfikowania danych o zamieszkaniu i liczbie dzieci w przekazywanych notach obciążeniowych.
Według szczecińskiej RIO ustawa o systemie oświaty nie daje podstawy do wprowadzenia regulacji pozwalającej na kontrolowanie jednej gminy przez drugą. „Noty obciążeniowe powinny być weryfikowane poprzez ustalenie liczby osób, na którą jest przekazywana dotacja w oparciu o wykaz uczniów, tak jak stanowi porozumienie międzygminne” - wskazuje.
Kolegium Izby nie widzi podstawy prawnej do prowadzenia wspólnych kontroli z urzędem gminy miejskiej w publicznych przedszkolach lub w publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, dla których gmina nie jest organem prowadzącym.
„Weryfikacja danych na temat uczniów uczęszczających do placówek w gminie miejskiej powinna się odbywać poprzez np. zapisy w porozumieniu o możliwości sprawdzenia w ewidencji ludności, czy gmina płaci na dzieci faktycznie zamieszkujące na terenie gminy” – wyjaśnia RIO.
Źródło: www.szczecin.rio.gov.pl