Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ocenianie i promowanie uczniów - nowelizacja po wyroku Trybunału, ale nie tylko

Ocenianie i promowanie uczniów - nowelizacja po wyroku Trybunału, ale nie tylko fotolia.pl

24 września 2013 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją RP zawartego w ustawie przepisu dotyczącego upoważnienia dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do uregulowania w drodze rozporządzenia warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów. Trybunał Konstytucyjny wskazał, że istota zagadnień związanych z konstytucyjnym prawem do nauki, które obejmuje również zasady oceniania, klasyfikowania i promowania oraz warunki przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów zewnętrznych - powinna zostać określona bezpośrednio w ustawie. Dodał, że kwestie, które mają być regulowane w rozporządzeniu, wymagają szczegółowych wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego (sygn. akt K 35/12).

Wykonaniem wyroku TK jest skierowany 22 lipca do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw.
Projekt nowelizacji zawiera następujące propozycje wprowadzenia przepisów dotyczących:

  1. ogólnych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, w tym upoważnień dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego do uregulowania w drodze rozporządzenia szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów odpowiednio w szkołach publicznych oraz w publicznych szkołach i placówkach artystycznych (dodany rozdział 3a);
  2. ogólnych warunków przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym upoważnień dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do uregulowania w drodze rozporządzeń: szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego oraz szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje z zawodzie (dodany rozdział 3b).

Projekt nie zawiera propozycji zmian zasad przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. W roku szkolnym 2014/2015:

  • egzamin gimnazjalny będzie przebiegał na zasadach obowiązujących od roku szkolnego 2011/2012 r.
  • sprawdzian i egzamin maturalny dla absolwentów liceum ogólnokształcącego będą przeprowadzone po raz pierwszy na nowych zasadach ustalonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 520).

Sprawdzian składa się z dwóch części i obejmuje:

  1. w części pierwszej - wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym;
  2. w części drugiej - wiadomości i umiejętności z języka obcego nowożytnego.

Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i składa się z części ustnej oraz z części pisemnej.

Lista przedmiotów obowiązkowych obejmuje: język polski, matematykę, język obcy nowożytny oraz języki mniejszości narodowych – dla absolwentów szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości. Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego (oraz języka mniejszości narodowej) będzie sprawdzać umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury. Maturzysta będzie losował zadanie egzaminacyjne składające się z tekstu kultury oraz polecenia odnoszącego się do tego tekstu. Na przygotowanie odpowiedzi przewidziane jest maksymalnie 15 minut. Egzamin będzie składał się z dwóch części: wypowiedzi monologowej maturzysty, trwającej około 10 minut, oraz rozmowy zdającego z zespołem, na którą przeznaczone będzie około 5 minut.

Lista przedmiotów dodatkowych będzie obejmowała wszystkie przedmioty ujęte w podstawie programowej na IV etapie edukacyjnym w zakresie rozszerzonym, tj.: biologię, chemię, filozofię, fizykę, geografię, historię, historię sztuki, historię muzyki, informatykę, język polski, języki obce nowożytne, język łaciński i kulturę antyczna, języki mniejszości narodowych, języki mniejszości etnicznych oraz język regionalny, matematykę, wiedzę o społeczeństwie.

W części pisemnej egzamin z przedmiotów obowiązkowych będzie zdawany na poziomie podstawowym, z przedmiotów dodatkowych wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Dla ustnego egzaminu maturalnego w części obowiązkowej nie określa się poziomu.

Każdy zdający będzie miał obowiązek przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języków obcych – dwujęzycznym, bez wymaganego progu zdawalności.

Wybór przedmiotu dodatkowego nie jest zależny od przedmiotów, których maturzysta uczył się w zakresie rozszerzonym. Zdający będzie również miał prawo przystąpić do egzaminu z pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Zdający otrzyma świadectwo dojrzałości, jeśli uzyska co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z każdego przedmiotu obowiązkowego zdawanego w części ustnej i w części pisemnej oraz przystąpi do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.

Dla absolwentów technikum egzamin maturalny w takiej formule będzie przeprowadzony po raz pierwszy od roku szkolnego 2015/2016. W roku szkolnym 2014/2015 absolwenci technikum przystąpią do egzaminu maturalnego na zasadach obowiązujących w roku szkolnym 2013/2014.

Projekt przewiduje również inne zmiany, niezwiązane z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Cały tekst projektu i uzasadnienie w załącznikach pod tekstem.

źródło: men.gov.pl

Czw., 24 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun