Profesor Monika Płatek, profesor Wiktor Osiatyński, terapeuta uzależnień Bohdan Woronowicz, socjolog Janusz Sierosławski, muzyk Tomasz Stańko, piosenkarka Natalia Przybysz, dziennikarz Jacek Żakowski, Kazimiera Szczuka, a także aktor Redbad Klynstra, reżyserka Agnieszka Glińska, to tylko kilka ze znanych osób, które zaangażowały się w kampanię "Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach".
Kampania ruszyła 26 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi, w ramach działań Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.
W Polsce w tym roku PSPN zorganizowała kampanię społeczną ukierunkowaną na zmianę prawa narkotykowego. Art. 62 polskiej ustawy narkotykowej penalizuje posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Przepis ten w założeniach nie był wymierzony w użytkowników, mimo to od 2000 r. z powodu podejrzenia o posiadanie zakazanych prawem substancji zatrzymywanych jest ok. 30 tysięcy osób rocznie. Z raportu EMCDDA 2008 r. wynika, że liczba wykrytych przestępstw posiadania narkotyków wzrosła z 1896 przypadków przed zaostrzeniem przepisów (dane z 1999r.) do 31 260 przypadków w 2007 r.,tj. o 1648%. Jak podaje PSPN, w większości są to młode osoby bądź uzależnieni niemający nic wspólnego z poważną przestępczością narkotykową.
Poza kampanią informacyjną w metrze i autobusach, ostatnią częścią akcji jest udział znanych osób, które nawołują do racjonalnej debaty o narkotykach w Polsce – aktorzy, naukowcy, muzycy w ramach solidarności z ofiarami prawa narkotykowego, fotografują się wraz z grafiką akcji, przedstawiającą ręce rozrywające kajdany – symbolicznie nawiązujące do przerwania tabu.
Każdy, kto jest zainteresowany, może wziąć udział w akcji poprzez ściągnięcie zdjęcia z hasłem akcji i umieszczenie swojej fotografii ze zdjęciem na stronie akcji na FB. Organizatorzy zachęcają także do przesyłania zdjęć na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionym od Narkotyków został uchwalony 27 lat temu przez ONZ. Jak pisze PSPN, choć pierwotnie ideologia towarzysząca obchodom była jak najbardziej właściwa, tak obecnie w wielu krajach "wojna z narkotykami" przybrała postać wojny z ludźmi. W Chinach czy Indonezji tego dnia odbywają się masowe egzekucje na osobach, które posiadały narkotyki. Jak informuje Amnesty International w roku 2010 znaczna część egzekucji i w ogóle wyroków śmierci w Chinach, Egipcie, Indonezji, Iranie, Laosie, Libii, Malezji, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Jemenie była zasądzona za przestępstwa narkotykowe.
Źródło: www.kampaniespoleczne.pl