Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obszerna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Obszerna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii fotolia.pl

Sześćdziesiąt cztery strony liczy sobie projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Głównym celem zmian jest objęcie kontrolą wynikającą z przepisów ustawy tzw. „dopalaczy”.

Jedną z najistotniejszych zmian jest wprowadzenie definicji nowej substancji psychoaktywnej – rozumianej jako nowy środek odurzający lub nowy lek psychotropowy, które nie zostały zamieszczone w wykazach załączonych do Jednolitej Konwencji ONZ o środkach odurzających z 1961 roku oraz Konwencji ONZ o substancjach psychotropowych z 1971 roku, lecz mogą stanowić porównywalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, tak jak substancje znajdujące się w tych wykazach. Wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu na terytorium Polski nowych substancji psychoaktywnych zostaje explicite zakazane. Sam wykaz nowych substancji będzie określany w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Umieszczenie na wykazie będzie następowało po przeprowadzeniu oceny właściwości fizykochemicznych danej substancji, potencjału uzależniającego, toksyczności i mogących wyniknąć zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi oraz powodowania szkód społecznych.

Przy ministrze właściwym do spraw zdrowia przewiduje się utworzenie Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. Zespół ma składać się z ekspertów specjalizujących się w sprawach oceny potencjalnych zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi oraz szkód społecznych wynikających z używania substancji, co do których istnieje podejrzenia, że działają na ośrodkowy układ nerwowy. Członkami Zespołu będą specjalizacji posiadający wiedzę co najmniej z zakresu: nauk chemicznych, farmakologii, toksykologii klinicznej, psychiatrii, nauk społecznych lub nauk prawnych. Głównym zadaniem Zespołu będzie opracowywanie opinii eksperckiej na temat potencjalnego zagrożenia związanego z używaniem określonych substancji oraz rekomendowanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia umieszczania najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi substancji w wykazach środków odurzających, substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychotropowych.

Zakres zmian jest znacznie szerszy – zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z całością projektu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Pt., 11 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski