Skreślenie przepisów o opłatach za drugi i kolejne kierunki studiów zakładają zgłoszone w Sejmie poprawki PO do projektu nowelizacji ustawy o uczelniach. Sejmowa komisja ds. nauki poparła propozycję jednomyślnie.
Poprawki zgłoszone podczas tzw. drugiego czytania mają m.in. związek z czerwcowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z Konstytucją.
Komisja jednomyślnie zaproponowała przyjęcie pakietu poprawek PO związanych ze zniesieniem opłat za drugi i kolejne kierunki studiów. Zmiany te zakładają m.in., że to senat uczelni publicznej ma decydować, ile miejsc na danym kierunku przysługiwać będzie osobom, dla których będzie to kolejny kierunek studiów. Oprócz PO swoje poprawki dotyczące zniesienia opłat zgłaszały również PiS oraz PSL.
Komisja opowiedziała się też za poparciem poprawek dotyczących tzw. uwłaszczenia naukowców, czyli przepisów związanych z komercjalizacją badań naukowych. Sprawią one, że uczelnia będzie miała mniej czasu (trzy zamiast proponowanych wcześniej sześciu miesięcy) na podjęcie decyzji o komercjalizacji wyników badań naukowych pracownika. Po tym terminie prawa do komercjalizacji mogą przejść na badacza.