W Senacie omówiono nowelizację ustawy o systemie oświaty zakładającą zatrudnianie asystentów nauczycieli, odraczanie obowiązku szkolnego oraz organizowanie zajęć świetlicowych w szkołach.
Senatorowie przyjęli tylko jedną poprawkę odnoszącą się do zakresu pracy asystenta nauczyciela. Osoba zatrudniona na takim stanowisku będzie mogła pracować tylko w klasach I-III szkół podstawowych i w świetlicach. Poprawką zajmie się teraz Sejm.
Zadaniem nowej kategorii pracowników - asystentów nauczyciela ma być wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe w szkołach podstawowych. Zatrudnienie asystenta nie będzie obowiązkowe. O tym, czy w danej placówce taka osoba się pojawi, decydować będą same szkoły i organy je prowadzące. Asystenci będą musieli mieć przygotowanie pedagogiczne oraz wykształcenie co najmniej takie, jak nauczyciele uczący w danej szkole. Będą jednak zatrudniani przez samorządy na podstawie Kodeksu pracy, a nie - jak nauczyciele - na podstawie Karty nauczyciela. Ich wynagrodzenie nie będzie mogło być wyższe niż wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego.
Senatorowie PiS chcieli m.in. by zamiast „asystentów nauczycieli” w szkołach podstawowych pojawili się „nauczyciele wspierający”, zatrudnieni zgodnie z Kartą nauczyciela oraz by zakres ich obowiązków określał Minister Edukacji w rozporządzeniu. Poprawki w tej sprawie zostały odrzucone przez Senat.
Nowelizacja daje też możliwości odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z jej zapisami, rodzice będą mogli na podstawie opinii psychologa cofnąć dziecko do zerówki, nawet, gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę w szkole. Będą mieli na to czas do 31 grudnia. Obecnie decyzję o odroczeniu nauki w pierwszej klasie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców i po przedstawieniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z nowelą o odroczeniu będzie przesądzała sama opinia psychologa i wola rodziców.
Senatorowie PiS zaproponowali, by do odroczenia nie była konieczna opinia poradni, jednak poprawka została przez Senat odrzucona.
W nowelizacji znajdują się także zapisy dotyczące organizacji zajęć świetlicowych w szkołach. Zgodnie z nimi szkoły będą musiały organizować taką opiekę, jeśli będą wnioskować o to rodzice. W świetlicach pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło przebywać więcej niż 25 uczniów. .
Całą nowelizację poparło 53 senatorów, 22 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu.