Konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 stycznia 2013 roku uznającego niekonstytucyjność delegacji ustawowej do uregulowania trybu rekrutacji do szkół i placówek dotyczyły nie tylko szkół powszechnych, lecz również artystycznych. Nowy tryb rekrutacji do tych ostatnich - skorelowany z nowymi rozwiązaniami ustawowymi – został właśnie zaproponowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Co do zasady nowe rozwiązania powielają treść dotychczasowego rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 czerwca 2011 roku w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych. Najistotniejsze zmiany to:
1) podwyższenie limitów wiekowych dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do poszczególnych szkół i placówek. I tak: maksymalny wiek kandydata ubiegającego się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia wyniesie 10 lat (dotychczas 8), do klasy pierwszej szkoły muzycznej II stopnia – 23 lata (dotychczas 21), placówki artystycznej – 23 lata (do tej pory 22). W przypadku kandydatów do klasy pierwszej szkoły sztuki cyrkowej zmieniono zarówno dolny, jak i górny limit wieku – będzie to odpowiednio 13 i 23 lata (obecnie 12 i 20);
2) przewidzenie możliwości indywidualnego odstępstwa od limitów wiekowych na podstawie zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
3) szczegółowe określenie trybu i zakresu przeprowadzanego badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.