Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe technologie zmieniają społeczne zaangażowanie firm

Nowe technologie zmieniają społeczne zaangażowanie firm fotolia.pl

Wspólne sadzenie drzew, remontowanie oddziałów w szpitalach dziecięcych, przeprowadzanie zbiórek krwi i wiele innych form społecznego zaangażowania pojawia się w polskich firmach już od lat. Nowością, obecną w naszym kraju dopiero od niedawna, jest wykorzystywanie w społecznym zaangażowaniu biznesu nowych technologii, często na masową skalę. W XVII edycji Konkursu o tytuł "Dobroczyńca Roku" organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw temu trendowi i utworzyć kategorię "Nowe technologie w społecznym zaangażowaniu". Co to właściwie jest?

Część polskich firm, nie tylko z branży IT, tworzy aplikacje w ramach prowadzonych kampanii społecznych. Coraz bardziej popularne są aplikacje mobilne do "zbierania" kilometrów – uczestnicy kampanii maszerują, biegają, jeżdżą na rowerach i chodzą po górach, a w aplikacji na telefonie kumulują przebyte kilometry. Wirtualnie zbierane tysiące kilometrów przeliczane są na realną pomoc – firma finansuje za nie nowe stojaki rowerowe, protezy dla osób niepełnosprawnych ruchowo czy też przekazuje środki na rzecz wybranej organizacji pozarządowej. Z takich aplikacji mogą korzystać nie tylko sportowcy, lecz także amatorzy, dla których słuszny cel z pewnością będzie motywacją do regularnej aktywności fizycznej.

Niektóre firmy przekazują nowoczesny sprzęt multimedialny organizacjom pozarządowym, szkołom, bibliotekom czy domom kultury. To cenna pomoc, jednak często trafia ona do osób, dla których środowisko nowych technologii nie jest przyjazne. Tę sytuację mogą zmienić prowadzone przez wolontariuszy firmy zajęcia informatyczne. Lekcje z codziennej obsługi komputera i poruszania się po Internecie przeznaczone dla seniorów w Uniwersytetach Trzeciego Wieku wspierają integrację międzypokoleniową i dłuższe pozostawanie na rynku pracy. Z kolei lekcje programowania dla uczniów szkół podstawowych uczą logicznego i analitycznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i pokazują, że komputer to coś więcej niż tylko gry. Przy okazji uczniowie nabywają kompetencje, już teraz bardzo cenione na rynku pracy, które w "zawodach przyszłości" pewnie będą niezbędne.

Często firmy wspierają organizacje poprzez platformy crowdfundingowe – w ten sposób pomagają realizować lokalne inicjatywy. Inne budują swoje własne platformy, angażujące pracowników do działań społecznych. Platformy wolontariatu pracowniczego rozkwitają w wielu dużych przedsiębiorstwach. Za pośrednictwem takiej platformy organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na wolontariuszy do konkretnych przedsięwzięć, a pracownicy firmy mogą się do nich przyłączyć. Platforma umożliwia też wymianę doświadczeń i zachęcanie kolejnych pracowników do wspólnego działania.

Wiele firm tworzy bezpłatne platformy edukacyjne (do nauki języków obcych, matematyki, przedsiębiorczości i wielu innych), połączone z aplikacjami mobilnymi i szkoleniami dla nauczycieli i uczniów. Pojawiają się również aplikacje ułatwiające kontakt ze światem osobom głuchoniemym lub niewidomym i niedowidzącym. Wykorzystanie nowych technologii daje społecznemu zaangażowaniu nieograniczone możliwości rozwoju.

Więcej o finalistach Konkursu o tytuł "Dobroczyńca Roku" można znaleźć na stronie http://glosuj.dobroczyncaroku.pl – do 14 kwietnia trwa głosowanie.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Czw., 10 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: