Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wycieczki, olimpiady i imprezy tylko w dni nauki szkolnej

Wycieczki, olimpiady i imprezy tylko w dni nauki szkolnej fotolia.pl

Wycieczki, imprezy czy olimpiady szkolne powinny być realizowane w dni nauki szkolnej - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak poinformował portalsamorzadowy.pl, za resortem edukacji, Karta Nauczyciela nakłada na nauczyciela obowiązek wykonywania zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych. W związku z tym nauczyciel towarzyszący uczniowi na przykład podczas konkursu albo olimpiady – realizuje swoje obowiązki w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Oznacza to, że nie przysługuje mu dieta. Wynagrodzenie nauczyciela sprawującego opiekę nad uczniem nie zmienia się, jeżeli nie była to opieka sprawowana w święto lub jego dzień wolny.

Problemem natomiast mogą być wycieczki trwające kilka dni lub tzw. zielone szkoły. Problem konieczności wydłużenia czasu pracy nauczyciela (opiekuna) podczas imprez wyjazdowych powyżej ograniczeń wynikających z ustawy Karta Nauczyciela w odniesieniu do maksymalnego czasu pracy powinien zostać rozwiązany przez pracodawcę, czyli dyrektora szkoły, poprzez odpowiednie zwiększenie stanu osobowego wycieczki lub zielonej szkoły. W sytuacjach szczególnych możliwe jest ponadto skorzystanie przez pracodawcę (organizatora wycieczki czy zielonej szkoły) z przepisów powszechnych regulujących wykonywanie zadań wykraczających poza zakres obowiązków pracowniczych - podaje MEN.

W sytuacji, kiedy nie jest to możliwe – z nauczycielem zawierana jest dodatkowa umowa. Wówczas wynagrodzenie nauczyciela jest większe, ale ze względu na fakt zawarcia dodatkowej umowy, a nie w formie wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych.  Oprócz tego w myśl 42c ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel może otrzymać inny dzień wolny od pracy. Wówczas jednak pojawia się problem zastępstwa - podaje ministerstwo. - Dlatego też wycieczki oraz imprezy szkolne powinny odbywać się w dni, w których w szkole realizowane są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

MEN zajął stanowisko po wpływem działania posła Tomasza Latosa, który podniósł, że nauczyciele za dodatkowe godziny pracy w dniu roboczym nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, a wynagrodzenie za pracę w dni ustawowo wolne zależne są od zamożności gmin, przy czym górne wynagrodzenie wynosi 4 godziny świetlicowe (niżej płatne) nawet za opiekę podczas całodziennego wyjazdu z noclegiem.

źródło: portalsamorzadowy.pl

Śr., 19 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun