Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kształcenie zawodowe w wybranych państwach. Austria

Kształcenie zawodowe w wybranych państwach. Austria fotolia.pl

W Austrii obowiązek szkolny trwa 9 lat. Obejmuje dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat. Szczeble kształcenia objęte obowiązkiem szkolnym to:

1. Szkoła podstawowa wiek: 6 do 10 lat

2. Szkoła średnia I stopnia – wiek: 10 do 14 lat

• szkoła podstawowa – poziom wyższy,

• szkoła ogólnokształcąca średnia I stopnia ,

• szkoła ogólnokształcąca średnia o profilu akademickim – pierwszy stopień

3. Klasa IX – wiek: od 14 roku życia

• szkoła politechniczna prowadząca wstępne roczne kształcenie zawodowe; tzw. rok przed zawodowy.

Kształcenie obowiązkowe jest bezpłatne we wszystkich szkołach, z wyjątkiem szkół prywatnych.

W ostatnim roku edukacji obowiązkowej istnieje możliwość wybrania wstępnego rocznego kształcenia zawodowego tzw. roku przedzawodowego w szkole dla uczniów w wieku od 14 do15 lat chcących bezpośrednio po zakończeniu edukacji obowiązkowej podjąć pracę lub kontynuować kształcenie zawodowe w systemie dualnym. System dualny zakłada połączenie nauki teoretycznej z prak¬tyczną nauką zawodu, która stanowi de facto wstępne szkolenie zawodowe. Terminujący uczniowie podejmują równoległe przyuczenie do zawodu w zakładzie pracy i kształcenie w niepełnym wymiarze w szkole. Zakład pracy pokrywa koszt części praktycznej szkolenia re-alizowanego na jego terenie (w tym pensje terminujących uczniów), a szkoła finansowana jest ze środków publicznych). W ramach roku przygotowawczego uczniowie objęci są doradztwem zawodowym oraz szkoleniem praktycznym w firmach, organizowanym w wybieranych przez uczniów zawodach odpowiadających głównym dziedzinom gospodarki. Program szkoły politechnicznej obejmuje przedmioty obowiązkowe ogólne takie jak: jęz. niemiecki, matematyka, jęz. obcy, ekonomia i nauki polityczne, religia, orientacja zawodowa i praktyczne umiejętności życiowe oraz przedmioty do wyboru w ramach jednej z siedmiu specjalizacji. Pula przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych w ramach wybranych specjalizacji określana jest na poziomie szkoły.

Szkoły politechniczne funkcjonują jako samodzielne instytucje lub są połączone z innymi – najczęściej ogólnokształcącymi – szkołami średnimi.

Kształcenie zawodowe na poziomie szkoły średniej drugiego stopnia obejmuje następujące podstawowe typy szkół:• szkoły zawodowe dla nauczycieli przedszkolnych,• szkoły zawodowe dla edukatorów,• zasadnicze szkoły zawodowe dla uczniów kształcących się w systemie dualnym, w których odbywa się kształcenie w niepełnym wymiarze godzin równolegle z kształceniem w miejscu pracy,• Szkoły zawodowe o profilu medycznym,• szkoły średnie techniczno‑zawodowe,• kolegia techniczno‑zawodowe.

Źródło: Kształcenie zawodowe w Polsce i w wybranych państwach Unii Europejskiej, Dobromir Dziewulak, Biuro Analiz Sejmowych, 22 kwietnia 2013, nr 6 (95).

Czw., 6 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka