Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter prawny aktów dotyczących funkcji dyrektora szkoły

Charakter prawny aktów dotyczących funkcji dyrektora szkoły fotolia.pl

Personalny charakter aktu, dotyczący zakończenia funkcji kierowniczej w szkole, jest prawną formą zarządzania szkołą gminną, a zarządzanie szkołą wchodzi w zakres administracji publicznej.

W wyroku z dnia 5 sierpnia 2010 r., sygn. akt I OSK 805/10 (LEX nr 645315) NSA wskazał, iż zarządzenia wójta dotyczące funkcji dyrektora szkoły są aktami o charakterze administracyjnoprawnym, podlegają kontroli wojewody oraz właściwości sądów administracyjnych, a nie powszechnych. Natomiast okoliczność, że akt taki wywołuje konsekwencje w sferze prawa pracy ma jedynie ten skutek, że osoba, do której został skierowany akt może własnego interesu prawnego w sferze stosunków pracowniczych dochodzić przed sądem pracy.

Kwestia zaliczania spraw tego rodzaju do spraw z zakresu administracji publicznej została przesądzona uchwałą składu 7 sędziów NSA z dnia 16 grudnia 1996r., sygn. OPS 6/96, LEX nr 29268. Sąd ten stwierdził, że akty powierzenia stanowiska dyrektora szkoły i odwołania z tego stanowiska nie są czynnościami prawa pracy. Ich istota bowiem nie sprowadza się do przekształceń w zakresie praw i obowiązków pracowniczych. Mają one treść administracyjnoprawną. Nieprzypadkowo zresztą zostały uregulowane w ustawie poświęconej administrowaniu szkołą, a nie w ustawie regulującej stosunki pracy nauczycieli. Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły (odwołanie z tego stanowiska) niewątpliwie należy traktować jako władczą wypowiedź organu administracji w sprawie należącej do zakresu jego zadań publicznych. Akt administracyjny wywołujący dodatkowo pewne skutki w sferze regulowanej prawem pracy (w stosunku pracy) nie przestaje być aktem administracyjnym. Nie można mu z tego powodu przypisywać podwójnego charakteru: aktu administracyjnego i równocześnie aktu prawa pracy. O takiej dwoistości możemy mówić tylko w odniesieniu do jego skutków. Uznanie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły i odwołania z tego stanowiska za działania administracyjnoprawne nakazuje oceniać ważność tych czynności według przepisów prawa administracyjnego.

Pon., 13 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka