Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa perspektywa finansowa UE w oświacie

Nowa perspektywa finansowa UE w oświacie fotolia.pl

Stan przygotowań do nowej perspektywy finansowej oraz analiza dotychczasowych i oczekiwanych efektów tych działań na poziomie regionalnym i krajowym w obszarze oświaty to tematy konferencji, zorganizowanej w dniach 28 i 29 28 i 29 listopada w Krakowie, przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zatytułowanej „Działania na rzecz edukacji w regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Operacyjnym Wiedza, Edukacja, Rozwój w latach 2014 – 2020”. Głównym celem spotkania było przedyskutowanie wyzwań związanych z programowaniem nowej perspektywy finansowej ze szczególnym uwzględnieniem  konieczności zachowania komplementarności działań w programie krajowym i programach regionalnych.

W ramach konferencji odbyła się sesja plenarna na temat stanu edukacji w Polsce w kontekście badań edukacyjnych. Zaprezentowane zostały również założenia „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój”, a podczas panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertami rozmawiano o wyzwaniach współpracy między administracją rządową, władzami regionalnymi i samorządowymi. Uczestnicy konferencji wzięli udział w dziewięciu blokach warsztatowych określających główne, proponowane kierunki interwencji w nowej perspektywie finansowej na poziomie regionalnym:

  • Budowanie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych - nauczanie przez doświadczenie,
  • Szkolnictwo zawodowe - zbliżanie edukacji do rynku pracy,
  • Przeciwdziałanie rozwarstwieniu społecznemu w szkole,
  • Edukacja przedszkolna,
  • Uczeń młodszy,
  • Cyfryzacja szkół,
  • Indywidualizacja nauczania,
  • Programy rozwoju szkół,
  • Kształcenie dorosłych.

W latach 2014-2020 aż 72% środków przewidzianych dla Polski na wsparcie edukacji trafi do regionów. Zintensyfikowane zostanie indywidualne wsparcie dla uczniów, nauczycieli i szkół. Pozostała część alokacji wesprze działania systemowe.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele urzędów marszałkowskich, kuratoriów oświaty, partnerów społecznych, grupy roboczej ds. edukacji, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Więcej informacji można uzyskać klikając TUTAJ.

źródło: men.gov.pl

Niedz., 1 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun