Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm znowelizował ustawę o systemie informacji oświatowej

Sejm znowelizował ustawę o systemie informacji oświatowej fotolia.pl

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm znowelizował ustawę o systemie informacji oświatowej. Przedłuża ona funkcjonowanie starego Systemu Informacji Oświatowej (SIO) o 3 lata (tj. do 1 marca 2017 r.) i umożliwia wykorzystywanie danych gromadzonych w tym systemie do podziału części oświatowej subwencji ogólnej między samorządy w latach 2014-2016.

Od stycznia 2013 r. dane identyfikacyjne ucznia i nauczyciela zapisywane są w nowym SIO po wcześniejszym sprawdzeniu ich zgodności z danymi w rejestrze PESEL.

Działanie nowego systemu pokazało, że część danych w nim zgromadzonych jest nieprawidłowa.

W związku z tym nowelizacja przewiduje, że przez 3 lata będą działały dwa systemy, tj. stary i nowy. Ma to pozwolić na bezpieczne dokonywanie podziału części oświatowej subwencji ogólnej na podstawie danych zgromadzonych w starym systemie.

Dodatkowe 3 lata mają też umożliwić usunięcie niepoprawnych informacji w nowym systemie. Szkoły i placówki oświatowe będą zobowiązane do niezwłocznej korekty niepoprawnych danych. Dane niepoprawnie zweryfikowane i niepoprawione będą usuwane z systemu po upływie 6 miesięcy od dnia ich negatywnej weryfikacji.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 11 października 2013 r. w Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W drugim czytaniu projekt był rozpatrywany 20 listopada 2013 r. Następnie ustawą zajmie się Izba druga.

Źródło: Sejm RP

Pt., 22 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka