Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprzeczne wyroki sądu administracyjnego i sądu pracy w sprawie dyrektora szkoły

Sprzeczne wyroki sądu administracyjnego i sądu pracy w sprawie dyrektora szkoły fotolia.pl

Temida naprawdę jest ślepa. Sąd pracy stwierdził, że odwołanie dyrektora szkoły chociaż naruszało prawo, prowadziło do rozwiązania stosunku pracy, sąd administracyjny stwierdził, że takie orzeczenie sądu pracy nie jest dla niego wiążące i na stanowisku dyrektora szkoły nie ma wakatu. Tak wynika z Wyroku NSA z 3 września 2013 r. sygn. I OSK 968/13.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Uchwałą Zarządu Powiatu, działając na podstawie art. 36a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty powierzył stanowisko dyrektora Zespołu Szkół M.J. oraz udzielił jej pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w zakresie szczegółowo wskazanym w uchwale. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 14 maja 2012 r. Powyższą uchwałę Wojewoda zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (pismo z dnia 2 lipca 2012 r. nr NK-N12.4131.390.2012.BSZ2).

Organ nadzoru stwierdził, iż została ona podjęta z istotnym naruszeniem art. 80 ust. 1 u.s.p., polegającym na obsadzeniu stanowiska dyrektora Zespołu Szkół, w sytuacji kiedy Wojewoda wcześniejszym rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uprzedniej uchwały Zarządu Powiatu w sprawie odwołania dyrektora Zespołu Szkół. Rozstrzygnięcie nadzorcze opierało się na zarzucie naruszenia art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, polegające na braku uzyskania zgody Rady Miejskiej w na rozwiązanie stosunku pracy z radnym A. M będącym dyrektorem szkoły. Wojewódzki Sąd Administracyjny w tamtej sprawie oddalił skargę Zarządu Powiatu. Wcześniej Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół na mocy której powierzono stanowisko dyrektora osobie wyłonionej w przeprowadzonym konkursie. Zarząd Powiatu dodał, że sąd pracy orzekł o obowiązku wypłaty przez Zespół Szkół na rzecz byłego dyrektora odszkodowanie i oddalił żądanie o przywrócenie do pracy.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że wyroki wydane przez sądy, których kognicja obejmuje zagadnienia z zakresu prawa pracy, nie wiążą sądu administracyjnego. W wyrokach tych przyjęto, że uchwała Zarządu Powiatu wywołuje skutek prawny rozwiązujący stosunek pracy, pomimo, że wydana została z naruszeniem prawa. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowisko to jest zbyt daleko idące, zwłaszcza w kontekście faktu, że w dacie wyrokowania przez sądy pracy uchwała z mocy prawa nie wywoływała już skutków prawnych (art. 80 ust. 1 u.s.p.).

Zdaniem NSA uchwała Zarządu Powiatu na skutek stwierdzenia jej nieważności przez Wojewodę, nie wywołała skutku prawnego w postaci odwołania dyrektora szkoły. Wobec jednoznacznej treści art. 80 ust. 1 u.s.p. - wbrew stanowisku Zarządu Powiatu nie można zatem, przechodząc na regulacje z zakresu prawa pracy twierdzić, że pomimo jej unieważnienia uchwała odwołująca i tak spowodowała, że na stanowisku dyrektora szkoły tym powstał wakat. Rozumowanie jest bowiem próbą podważenia skutków rozstrzygnięcia nadzorczego i prawomocnego wyroku sądu administracyjnego. Sąd wskazał ponadto, że jeżeli po wydaniu prawomocnego wyroku sądu pracy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od wyroku oddalającego skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody z dnia 20 lutego 2012 r. to oznacza to, że uchwałę należy uznawać nie tylko za bezskuteczną prawnie, ale także za niebyłą (prawomocnie stwierdzono jej nieważność). Sąd uznał, że nie sposób przyjąć by na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół istniał wakat.

Źródło: CBOSA

Pon., 4 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel