Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

2014! Młodzi dla Wolności

2014! Młodzi dla Wolności fotolia.pl

Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji ogłaszasiły konkurs „2014! Młodzi dla Wolności”. Konkurs adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, szkół oraz uczniów i nauczycieli. Jego celem jest zachęcenie do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 r. Zadaniem konkursu jest przybliżenie środowisku szkolnemu i szerokiej opinii publicznej najważniejszych w historii najnowszej wydarzeń dla naszego kraju: wiedzy o czasie przełomu i okresie 25 lat zagospodarowywania wolności.

Organizatorzy konkursu zachęcają do realizacji pomysłów, które udokumentują naszą najnowszą historię. Uczestnicy Konkursu mogą zrealizować projekt związany z 25. rocznicą zwycięstwa obozu Solidarności w roku 1989 i dokonanym później przełomem.

Można zgłosić projekt związany z poszukiwaniem lokalnych pamiątek, świadectw przełomu 1989 roku. Plakaty, dokumenty, zdjęcia, ulotki, afisze, listy, świadectwa, pamiętniki itp., powinny zostać zamieszczone w Internecie w wybrany przez Was sposób – na stronach szkoły, na blogu lub na specjalnie utworzonej stronie projektu. Pamiątki powinny być opisane: co przedstawiają, gdzie zostały odnalezione, przez kogo udostępnione. Opisanie historii dokumentów, ich wartości, refleksje i uwagi związane z poszukiwaniami i tworzeniem bloga – będzie podlegało ocenie. Uwaga: uczestnicy nie gromadzą dokumentów a tylko sporządzają ich cyfrowe kopie, które następnie zamieszczą w Internecie.

  • Inną formą uczestnictwa w projekcie może być odszukanie bohaterów i świadków tamtych wydarzeń i nagranie ich relacji i wspomnień. Filmy czy relacje dźwiękowe także powinny zostać zamieszczone w Internecie. One również będą dokumentem naszej najnowszej historii, z której możemy i chcemy być dumni. Dołączone do tych materiałów Wasze świadectwo poszukiwań, refleksje po spotkaniu z Waszym bohaterem będą ważnym wzbogaceniem relacji.
  • Być może zechcecie włączyć się w konkurs organizując spotkanie, wystawę, debatę, grę uliczną. Możecie także szukać odpowiedzi na ważne pytania o wolność i Polskę dzisiaj i za następne 25 lat. Dokumentację Waszego udziału w projekcie także powinniście zamieścić w Internecie.
  • Plakat, esej – Wasze refleksje na temat historii lub życia w wolności, dla nauczycieli - scenariusz lekcji o roku 1989. to kolejna forma wzięcia udziału w konkursie, dla tych, którzy chcą zaangażować się indywidualnie.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Prezydenta RP klikając TUTAJ.

Źródło: prezydent.pl

Pt., 18 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun