Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Solidarna Szkoła

Solidarna Szkoła fotolia.pl

Powstaje ogólnopolska sieć Solidarnych Szkół, które już od grudnia włączą edukację solidarnościową w program wychowawczy szkoły. Uczniowie i nauczyciele realizować będą ścieżkę edukacyjną zakończoną projektem obywatelskim, w którym aktywny udział będzie brała społeczność szkolna i lokalna.

Program „Solidarna Szkoła” jest elementem ogólnopolskich  obchodów 25 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku, wspólnego projektu Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu „Archiwa Przełomu” 1989-1991 oraz działań podejmowanych przez Inicjatywę Razem 89.

Celem programu jest zaangażowanie całej szkolnej społeczności w edukację solidarnościową oraz  debatę na temat współodpowiedzialności za umacnianie demokracji w Polsce i Europie.

Organizatorzy chcą:

  • wypracować szkolny model wychowania uczniów do współodpowiedzialności za umacnianie demokracji w Polsce i Europie,
  • kształtować u uczniów tożsamość historyczną poprzez zaangażowanie ich w edukację solidarnościową oraz otwartą debatę publiczną na temat demokracji,
  • kształtować u uczniów postawę solidarności oraz poczucie wspólnoty.

W programie mogą wciąć udział wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do podejmowania działań, które sprawią, że staną się one atrakcyjnym miejscem, kształtującym u uczniów poczucie tożsamości historycznej, solidarności społecznej oraz wspólnoty lokalnej.

Wszystkie działania zaplanowane w Programie dostarczą uczniom wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie drugiej połowy XX wieku, będą kształtować u uczniów poczucie współodpowiedzialności za umacnianie tego dziedzictwa oraz motywować ich do zaangażowania się na rzecz solidarności i demokracji.

W ramach Programu uczniowie poznają swoją społeczność lokalną: prowadzą wywiady z przedstawicielami lokalnych instytucji dokumentujących współczesną historię oraz lokalnymi bohaterami uczestniczącymi w budowaniu demokracji, wspólnie z nauczycielami organizują lekcje obywatelskie, opracowują solidarnościowe trasy edukacyjne, wirtualne archiwa, gry miejskie o tematyce solidarnościowej, fotoreportaże itp.

Współorganizatorami programu Solidarna Szkoła są Centrum Edukacji Obywatelskiej  i Europejskie Centrum Solidarności.

Źródło: www.ceo.org.pl

Czw., 10 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna