Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podręcznik używany wcale nie oznacza gorszy

Podręcznik używany wcale nie oznacza gorszy fotolia.pl

Sytuacja na rynku podręczników może ulec znacznej poprawie a to ze względu na projekt ustawy który do Sejmu złożyła partia Solidarna Polska a dotyczący utworzenia Ogólnopolskiego Systemu Obrotu Podręcznikami Używanymi.

Kompetencję w zakresie zasad i warunków funkcjonowania Systemu przekazuje się Ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, który przy wydawaniu w tej sprawie rozporządzenia powinien uwzględnić także zapewnienie uczniom dostępu do podręczników używanych oraz stworzenie wykazu działań, jakie powinny podjąć dyrekcja szkół oraz kuratoria w celu organizacji systemu obrotu używanymi podręcznikami.

Obecnie obowiązek organizowania obrotu używanymi podręcznikami pozostaje w gestii dyrektora szkoły (art. 22b ustawy o systemie oświaty), który jak wskazują projektodawcy niejednokrotnie nie posiada odpowiednich instrumentów czy środków finansowych by prowadzić tą działalność skutecznie. Poza tym ograniczenie obrotu podręcznikami do jednej szkoły powoduje że staje się on nieefektywny i zmusza rodziców do zakupu nowych podręczników.

Utworzenie Ogólnopolskiego Systemu ma zobligować resort do podjęcia skutecznych działań w celu ułatwienia obrotu wtórnego podręcznikami na terenie całego kraju, a także przekazanie dyrektorom wytycznych co do organizacji tego obrotu w danej placówce.

Ustawa ma przede wszystkim na celu działanie prorodzinne; ograniczenie środków finansowych jakie co rocznie należy ponosić na zakup podręczników, ochronę budżetów rodzinnych.

Wydatki związane z projektowana nowelizacji sfinansowane zostaną z działu 801 ustawy budżetowej: Oświata i wychowanie. Szacowany koszt nowelizacji to milion złotych.

Pt., 6 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka