Przepis art. 37 ustawy o systemie oświaty stanowi, że utworzenie stanowiska wicedyrektora i innych stanowisk kierowniczych możliwe jest jedynie kiedy przewiduje to ramowy statut szkoły lub placówki publicznej danego typu i rodzaju.
Ustawodawca w art. 60 ust. 2 ustawy przewidział możliwość ustalenia ramowych statutów w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Są one ustalane jako obowiązujący wzorzec dla organu prowadzącego, w formie załączników do tych rozporządzeń.
Poza stanowiskiem wicedyrektora, przepisy ramowych statutów przewidują również inne stanowiska kierownicze jak: kierownik filii (szkoły podstawowej, biblioteki, centrum kształcenia ustawicznego) lub kierownik internatu. W zależności od typu danej szkoły możliwe jest również tworzenie stanowisk kierowniczych takich jak: kierownik warsztatów lub kierownik świetlicy.
W każdym z tych przypadków warunkiem koniecznym powierzenia stanowiska kierowniczego w szkole lub placówce publicznej jest określenie danego stanowiska kierowniczego w strukturze tej jednostki organizacyjnej.
Czynności powierzenia stanowiska kierowniczego można dokonać jedynie wobec osoby będącej nauczycielem (wniosek taki nie wynika wprost z komentowanego przepisu jednakże można go wywieść z art. 36 ust. 1 ustawy).
Stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze powierza zawsze dyrektor szkoły. Organ prowadzący nie może tego stanowić, gdyż żaden przepis ustawy nie daje mu prawa do kształtowania polityki kadrowej w szkole i dokonywania względem osób zatrudnionych w szkole czynności z zakresu prawa pracy (Wyrok NSA z 24 listopada 1999 r. II SA 1735/99). Do powierzenia funkcji wicedyrektora i innego stanowiska kierowniczego wymagana jest jedynie opinia organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej. Opinia ta jest niewiążąca (nie było tak jednak zawsze, w brzmieniu art. 17 Karty Nauczyciela sprzed wejścia w życie ustawy o systemie oświaty, ustawodawca przewidywał bowiem obowiązek pozytywnego zaopiniowania powierzenia funkcji kierowniczej. W obecnym brzmieniu przepis ten w zakresie zasad powierzania stanowisk kierowniczych w szkole odsyła do odrębnych przepisów).
Powierzenie stanowiska wicedyrektora szkoły może nastąpić zarówno na czas określony jak i na czas nieokreślony (Uchwała SN z 5 maja 1993 r. I PZP 15/93) i nie trzeba go poprzedzać przeprowadzaniem konkursu, gdyż komentowana ustawa tego nie przewiduje.