Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miejsce zameldowania czy zamieszkania? Która gmina płaci za przedszkolaka?

Miejsce zameldowania czy zamieszkania? Która gmina płaci za przedszkolaka? fotolia.pl

Koszty uczęszczania dziecka do przedszkola  pokrywa ta gmina, w której dziecko ma miejsce zamieszkania wyjaśniają eksperci MAiC.
Obowiązek zwrotu dotacji gminie, która pokrywa koszty związane z funkcjonowaniem przedszkola, do którego uczęszcza dziecko będące mieszkańcem innej gminy reguluje  art. 80 i 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Zgodnie z art. 80 ust. 2 tejże ustawy, przedszkola, o których mowa w ust. 1( przedszkola, szkoły i placówki publiczne utworzone przez podmioty niepubliczne) otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez gminę, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkoli publicznych. Jeżeli do przedszkola, uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty dotacji udzielonej zgodnie z ust. 2. (art. 80 ust. 2a ustawy o systemie oświaty) Analogiczne rozwiązania w odniesieniu do przedszkoli Powyższa regulacja stwarza ustawowy obowiązek refundowania dotacji przez gminę, w której ma miejsce zamieszkania uczeń (wychowanek) przedszkola publicznego (niepublicznego) prowadzonego przez podmiot niepubliczny na terenie innej gminy. Stosownie zatem do dyspozycji art 80 ust. 2a i art. 90  ust. 2 c ustawy o systemie oświaty, gmina miejsca zamieszkania ucznia powinna dokonać odpowiedniego transferu (przeniesienia) środków finansowych na rzecz gminy udzielającej przedszkolu dotacji zgodnie  w wysokości równej udzielonej dotacji, tj.:  w kwocie, w jakiej ta dotacja została nadpłacona przez gminę zobowiązaną do dotowania przedszkola.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej pojęcie mieszkańca należy rozumieć, w tym znaczeniu, że jest to uczeń posiadający miejsce zamieszkania w danej miejscowości. Na gruncie ustawy o systemie oświaty, pojęcie miejsca zamieszkania nie zostało zdefiniowane, zatem zgodnie z zasadą jedności systemu prawa, należy posługiwać się definicją miejsca zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 26 § 1 kodeksu cywilnego  "Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej". Z kolei miejsce zamieszkania rodzica dziecka należy ustalać zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym "Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu". Ustawa o systemie oświaty nie powołuje się na miejsce zameldowania dziecka.

Szczegółową odpowiedź na to pytanie, a także inne dotyczące spraw samorządowych można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzo-nej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, jednak przygotowane porady prawne dostępne są dla wszystkich.
Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.

Źródło: www.administracja.mac.gov.pl

Pt., 5 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna