Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polscy laureaci eTwinning

Polscy laureaci eTwinning fotolia.pl

Sześciu nauczycieli z Polski zostało nagrodzonych w konkursie Komisji Europejskiej  „Europejskie Nagrody eTwinning". Uroczysta gala konkursu, w którym wyłoniono autorów najlepszych międzynarodowych projektów odbyła się 14 marca w Lizbonie.

eTwinning to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Tematy realizowanych projektów są dowolne, ale zawsze powiązane z podstawą programową. Mogą mieć one charakter międzyprzedmiotowy i odbywać się na wszystkich poziomach nauczania. Dzięki współpracy między uczniami i nauczycielami z różnych krajów projekty rozwijają kompetencje językowe oraz kompetencje cyfrowe, bo komunikacja między partnerami przebiega online.

W tegorocznym konkursie oceniano wyniki w dziewięciu kategoriach, zaproponowanych przez Komisję Europejską. W sześciu z nich nagrody otrzymali autorzy projektów z Polski.

Jolanta Okuniewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie otrzymała nagrodę za projekt „Friends Fur-ever" zrealizowany we współpracy ze szkołami z Rumunii i Portugalii. W ramach projektu odbywały się lekcje angielskiego na ten sam temat (pies) i oparte o zbliżone, wspólnie wypracowane metody.

Stanisława Czerezdrecka, nauczycielka języka angielskiego z Zespołu Szkół w Dąbrowie Opolskiej z partnerskimi szkołami z sześciu krajów stworzyła w internecie „Tęczową wioskę" i „Złotą Księgę Tęczowej Wioski". W wiosce, której obywatelami byli uczniowie partnerskich szkół, funkcjonowanie było możliwe dzięki przestrzeganiu wspólnie ustalonych przepisów prawnych i realizacji zadań w międzynarodowych grupach.

Wioletta Sosnowska - laureatka w kategorii specjalnej (język francuski) z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu w projekcie "W kręgu znaków zodi@ku" zachęciła uczniów do wspólnego odkrycia historii niedźwiedzia Wojtka, którego znaczenie w dziejach stosunków polsko-włoskich jest mało znane w Polsce, a stosunkowo dobrze we Włoszech, które były szkołą partnerską.

Małgorzata Czech, nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum nr 11 w Częstochowie postanowiła w projekcie "Direkt aus..." wymienić się doświadczeniami z nauczycielami z Grecji i Francji i  zastanowić jak lepiej zmotywować uczniów do nauki języka niemieckiego.

Nagrodę im. Marii Skłodowskiej-Curie za projekt „Fly me to the Moon", otrzymała Małgorzata Pawlik-Podgórska, nauczycielka fizyki w Miejskim Zespole Szkół, Gimnazjum nr 1 w Czeladzi. Wspólnie z rówieśnikami z Grecji, Hiszpanii, Francji, Turcji i  Słowenii uczniowie klas II i III gimnazjum wykorzystywali i poszerzali swoje umiejętności z fizyki i astronomii oraz języka angielskiego.

Nagrodę Porozumienia Międzykulturowego im. Mevlany otrzymała Katarzyna Zawiła-Dudzik ze Szkoły Podstawowej  nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach za projekt „Intercultural dialogue through fairy tales, drama and art". Ten niezwykły projekt został zrealizowany przez 35 szkół z 33 krajów europejskich. Jego celem było nie tylko zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, ale przede wszystkim otworzenie ich na kulturowe bogactwo Europy.

Z badań wynika, iż eTwinning to stosunkowo prosty i nisko kosztowy sposób do nawiązania i prowadzenia współpracy międzynarodowej.  eTwinning jest programem wyjątkowym i niespotykanym w świecie, zarówno w skali jak i w zasięgu, poprzez stale rosnącą sieć szkół, nauczycieli i uczniów, a także istotnym poprzez możliwości realizowania rozwoju zawodowego nauczycieli.

Więcej szczegółów o laureatach można znaleźć klikając TUTAJ.

Więcej o programie na stronie internetowej http://www.etwinning.pl/.

Źródło: men.gov.pl

Śr., 13 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun