Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego zajął stanowisko w sprawie szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Podsumowując zakres wdrożonej w roku szkolnym 2012/2013 reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego, ogólnokształcącego i zawodowego.
Zmiany dotyczyły nie tylko treści programowych, ale także organizacji procesu dydaktycznego także w formule egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Jak wskazuje Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego, naturalną konsekwencją wdrożenia reformy szkolnictwa zawodowego, która zawiera m. in. wzrost liczby godzin dydaktycznych w kształceniu zawodowym praktycznym, jest zwiększenie kosztów funkcjonowania szkól zawodowych, generowane głównie poprzez wzrost wynagrodzeń nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Jednocześnie szkolnictwo zawodowe często boryka się z problemem braku wykwalifikowanej kadry do prowadzenia kształcenia zawodowego. Dyrektorzy poszukujący nauczycieli przedmiotów zawodowych często są zmuszeni do zwiększania wynagrodzeń tej grupie nauczycieli, by zachęcić ich do kontynuowania lub podjęcia nowego zatrudnienia, a to generuje dodatkowe koszty. Dodatkowe koszty szkolnictwa zawodowego generuje także wymóg dostosowania do nowych wymagań bazy dydaktycznej szkół, co także powoduje wzrost nakładów.
Niestety, uwarunkowania te nie zostały dostrzeżone przy ustalaniu subwencji oświatowej i nie przewiduje ona dodatkowych środków na szkolnictwo zawodowe. W roku 2013 waga zwiększająca P8, przysługująca na każdego ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe wynosi tyle samo od trzech lat, czyli 0,19. Biorąc pod uwagę powyższe, Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego konstatuje: "W konsekwencji brak właściwego finansowania szkolnictwa zawodowego dostosowanego do obecnych realiów rynkowych i wymogów określonych w nowej podstawie programowej doprowadzi nie do rozwoju tej gałęzi edukacji, ale do jej upadku, bowiem samorządów nie będzie stać na finansowanie kształcenia zawodowego."
Wobec powyższego Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego wnosi o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad zwiększeniem wagi P8 do realnego poziomu dostosowanego do wymogów nowej podstawy programowej.