Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program edukacyjny "Żywienie na wagę zdrowia"

Program edukacyjny fotolia.pl

Program edukacyjny "Żywienie na wagę zdrowia" prowadzony przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach realizowany w województwie śląskim w krótkim czasie pozwolił na znaczącą poprawę sposobu żywienia w żłobkach, przedszkolach i szkołach województwa śląskiego.

Adresatami programu są osoby odpowiedzialne za żywienie dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach, rodzice dzieci i same dzieci. Program ma na celu wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez właściwe odżywianie i propagowanie aktywności fizycznej, poprawę jakości żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowo-wychowawczych, podniesienie świadomości rodziców w kwestii odżywiania dzieci.

Program realizowany jest pod patronatem rzecznika praw dziecka we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Agencją Rynku Rolnego.

Wprowadzenie programu "Żywienie na wagę zdrowia" było konsekwencją analizy wyników kontroli i badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną województwa śląskiego na przestrzeni lat 2007–2011, która wykazała, że w żywieniu dzieci występuje szereg nieprawidłowości. W efekcie dokonanej oceny stwierdzono błędy dotyczące jakości żywienia w 33% żłobków, 40% przedszkoli, 51% szkół.

W wyniku przeprowadzonych szkoleń dla 995 osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci z 556 placówek biorących udział w programie, przekazano jadłospisy do ponownej oceny do Zakładu Żywienia Człowieka - Wydział Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Łącznie przebadano 2130 jadłospisów, obliczono wartość energetyczną i odżywczą realizowanych posiłków, a uzyskane wyniki porównano z normami żywienia dla danej grupy wiekowej opracowanymi w 2008r. przez Instytut Żywności i Żywienia. Dokonano również oceny jakościowej jadłospisów stosując zalecane do tego typu badań testy.

Wprowadzenie programu edukacyjnego "Żywienie na wagę zdrowia" w województwie śląskim wpłynęło na poprawę sposobu żywienia w tych placówkach. Korzystne zmiany zaobserwowano w składzie ilościowym jak i jakościowym realizowanych jadłospisów.

- Wystarczyła zmiana nawyków kucharek, a także nazewnictwa potraw. Dzieciaki kupiły to. Zupa ze szpinaku jest dla nich "zupą szrekową", a barszcz z uszkami nazywamy „czerwonymi kapturkami”. Zjadają wszystko. Bez nakładów finansowych, rozkazów i rygoru, odnieśliśmy sukces – podkreśla Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach.

To nie koniec programu "Żywienie na wagę zdrowia" realizowanego pod patronatem rzecznika praw dziecka we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Agencją Rynku Rolnego. Chętni w każdej chwili mogą się przyłączyć do programu.

Źródło: www.gis.gov.pl

Czw., 14 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: