Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomysł bez finansowego pokrycia. Obowiązkowa stołówka i opieka medyczna w szkołach

Pomysł bez finansowego pokrycia. Obowiązkowa stołówka i opieka medyczna w szkołach fotolia.pl

Konieczność przywrócenia dostępu do opieki medycznej dla dzieci w szkołach, oraz zapewnienie finansowania przez państwo wyżywienia dzieci w przedszkolach, szkołach i innych placówkach – to dwie kluczowe zmiany jakie zaproponowali posłowie Solidarnej Polski w projekcie zmian do ustawy o systemie oświaty.

Klub parlamentarny pragnie powrócić to obowiązującego kilka lat temu stałego dostępu dzieci do opieki medycznej, ponieważ funkcjonujące obecnie punkty opieki medycznej nie spełniają należycie swej funkcji, z uwagi na czas ich funkcjonowania, obejmujący zaledwie kilka godzin dziennie. Stały dostęp do opieki medycznej miałby obejmować cały czas przebywania dzieci na terenie placówki.

Druga z proponowanych zmian dotyczy kwestii wyżywienia dla wszystkich dzieci. W obecnym stanie prawnym tworzenie stołówek jest fakultatywne, a korzystanie z jej usług odpłatne (jedynie we wskazanych w ustawie przypadkach można zostać zwolnionym z odpłatności). W przytoczonym projekcie proponuje się nałożenie na szkoły obowiązku tworzenia stołówek i zapewnienia dzieciom bezpłatnego dostępu do jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia.

Proponowane zmiany mają na celu dbałość o zdrowy tryb życia dzieci od najmłodszych lat, a także walkę z niedożywieniem.

Wedle ustaleń Projektodawcy wszelkie koszty związane z wdrożeniem proponowanych rozwiązań, będą ponoszone przez budżet państwa. Jednakże co należy bardzo mocno zaakcentować : w ramach ogólnych środków przeznaczonych na funkcjonowanie szkół. Oznacza to więc tyle, że będą one finansowane z subwencji oświatowej!

Rodzi się więc w tym miejscu pytanie, czy wysokość subwencji oświatowej zostanie zwiększona, w związku z nowym zadaniem, jakie obciąży samorządy terytorialne, czy gdyby projektowane rozwiązanie weszło w życie, musiałyby znowu radzić sobie same?

W załączeniu projekt ustawy.

Czw., 14 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka