Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mniej niż zero, czyli MEN proponuje zmiany Karty Nauczyciela

Mniej niż zero, czyli MEN proponuje zmiany Karty Nauczyciela fotolia.pl

31 stycznia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Ministerstwo Edukacji Narodowej ustami minister Krystyny Szumilas przedstawiło propozycję zmian w Karcie nauczyciela. Jest to tylko zestaw zmian, natomiast w ciągu kilku tygodni resort przedstawić ma te propozycje w formie założeń zmian do projektu zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Warto przypomnieć, że ogłoszenie projektu miało pierwotnie nastąpić do końca ubiegłego roku.

 Najważniejsze proponowane zmiany w Karcie Nauczyciela

  • Urlop dla poratowania zdrowia

Doprecyzowanie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia, polegające na uzależnieniu jego przyznania od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej. Urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak dotychczas przez lekarza pierwszego kontaktu. Takie zasady przyznawania urlopu wzmocnią profilaktykę chorób zawodowych nauczycieli. O urlop dla poratowania zdrowia nauczyciele będą mogli występować po 20 latach pracy, a nie po 7 jak obecnie. Łączny czas urlopu będzie mógł wynieść 1 rok (dotychczas 3 lata).

  • Dodatek uzupełniający

Uelastycznienie zasad naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego, tak aby możliwe było wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów motywujących. Średnie wynagrodzenie nauczycieli gwarantowane w ustawie KN nie zmieni się, natomiast pula środków przeznaczona na ten cel będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli, a nie jak dotychczas, w ramach danego stopnia awansu zawodowego.

  • Urlop wypoczynkowy

Doprecyzowanie przepisu dotyczącego urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Proponujemy uelastycznienie możliwości korzystania z niego. Precyzyjne zasady określania terminu urlopu pozwolą nauczycielom korzystać z urlopu w dogodniejszym dla nich okresie, który nie zaburzy pracy szkoły; w wymiarze rocznym 47 dni.

Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, a dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni tego okresu. W roku 2012 liczba dni wakacji letnich i ferii zimowych wyniosła 54 dni, tym samym urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2012 roku wyniósł 47 dni. Zaznaczyć należy, iż nauczyciele w okresie wakacji letnich prowadzą czynności związane z zakończeniem i rozpoczęciem roku szkolnego, procesem rekrutacji oraz prowadzeniem poprawkowych egzaminów maturalnych.

  • Dodatki socjalne

Ustalenie stałej wysokości dodatku wiejskiego na poziomie 10% kwoty bazowej z roku 2013, z jednoczesnym włączeniem go do średnich wynagrodzeń nauczycieli. Stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych takich jak: dodatek mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego, użytkowania działki gruntu szkolnego czy zasiłek na zagospodarowanie; z poszanowaniem praw nabytych. Oznacza to, że nauczyciele, którzy już korzystają z tych praw będą mogli korzystać z nich nadal.

  • Ewidencjonowanie czasu pracy nauczycieli

Nauczyciele będą mieli obowiązek rejestrowania najważniejszych dodatkowych zadań realizowanych w ramach swoich obowiązków takich jak: spotkania z rodzicami, doskonalenie zawodowe zdefiniowane w ustawie KN oraz spotkania Rad pedagogicznych. Sposób rejestrowania określi organ prowadzący.

  • Inne przepisy porządkujące

Ułatwienie finansowania zajęć realizowanych przez nauczycieli w ramach programów finansowanych ze środków unijnych.

Wzmocnienie pozycji rady rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli.

Doprecyzowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Określenie zasad postępowania na poziomie ustawy. Przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do środowiska bliższego szkole.

Przejęcie przez ministra edukacji narodowej obowiązku sfinansowania jednorazowej gratyfikacji dla nauczycieli otrzymujących tytuł honorowy profesora oświaty.

Doprecyzowanie zasad wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w ramach 1 % odpisu określonego w Karcie Nauczyciela.

Komentarz DWW:

Jeżeli do przedstawionych przez resort edukacji propozycji zmian zastosować szkolną skalę ocen, to ja oceniam te zmiany na minus 10. To nie jest nawet kosmetyka. Minister Szumilas przedstawiła w istocie niewielki pakiet zmian, które nie będą miały większego znaczenia w uzdrowieniu systemu oświaty, który nie promuje jednostek wybitnych, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Niestety, po raz kolejny główną rolę odegrały oświatowe związki, skutecznie blokując jakiekolwiek znaczące zmiany.

Ta sytuacja to wielkie wyzwanie dla samorządów. Przyszłość systemu edukacji to powinna być nasza wspólna i nieustająca troska. To my powinniśmy przejąć pałeczkę i wykazać więcej inicjatywy oraz determinacji w działaniach na rzecz zmian w oświacie.

W tym miejscu wypada przypomnieć ubiegłoroczny Samorządowy Kongres Oświaty, na którym wszechstronnie dyskutowaliśmy o edukacji i modernizacji systemu tak, aby dobrze finansowany i zorganizowany mógł sprostać wyzwaniom przyszłości. Dyskusję podsumował wtedy prof. Jerzy Buzek. Powiedział on, że wprowadzenie proponowanych przez samorządowców zmian nie będzie łatwe. Jak zaznaczył, przedstawicieli samorządu czekają trudne rozmowy. - Jestem przekonany, że będziecie prowadzili intensywną, poważną rozmowę z przedstawicielami związków zawodowych, władz centralnych. Jedni i drudzy mają swoje racje – powiedział Jerzy Buzek podkreślając, że tylko dialog i uczciwe przedstawianie swoich racji może przynieść rozwiązanie. Dlatego to musi być wielka i rzeczowa dyskusja.

Czy ta jest taką? Na pierwszy rzut oka widać, że nie. I dlatego wszystko jeszcze przed nami. Tych zmagań nie możemy przegrać, ponieważ tu nie idzie o to kto będzie górą, ale gra toczy się o przyszłość naszych dzieci. Tylko jak przekonać o tym naszych rządowych i związkowych partnerów?

Tadeusz Narkun

Źródło: Propozycje zmian za stroną men.gov.pl

Pon., 4 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun